Techinside Google News
Techinside Google News

Kuantum Bilgisayar, 100 milyon kat daha güçlü

- Advertisement -

Google’ın, özellikle Yapay Zeka çalışmaları için yoğun olarak gelişimi üzerine çalışmalar yaptığı The D-Wave isimli Kuantum Bilgisayar, gelişim göstermeye devam ediyor.

Son gelen bir açıklamaya göre Google, NASA ile çalışmalarını sürdürdüğü D-Wave 2X Kuantum Bilgisayar gücünü, geleneksel tek çekirdek bit işleme hızını, yaklaşık 100 milyon katına kadar çıkarmış durumda!

NASA_Ames-Cleantech_Institute-490px

NASA’nın, Kaliforniya’da bulunan Ames Araştırma Merkezi kapsamında kullandığı D-Wave ile ilgili, Google Mühendislik yöneticisi Hartmut Neven, kullandıkları kuantum işlemcinin bit işleme ve derleme gücünün, geleneksel işlemcilere göre 100 milyon kat gücüne ulaştığını açıkladı.

Bu açıklama ile Google, aynı zamanda Intel’e de bir gönderme de bulunmuş olarak kabul ediliyor. Zira Google, Kuantum Bilgisayar çalışmaları için, yonga üretimi konusunda yüksek tecrübesi olan Intel ile aynı masaya oturmayı tercih etmeyerek, kendi özgün laboratuvarını oluşturmuştu.

Bunların dışında Google Donanım Programı yöneticisi John Martin; D-Wave Kuantum Bilgisayar gelişimi için, kuantum bilgisayarların gelişiminin çok zor bir iş olduğunu, bundan ötürü gelişim süreci boyunca hiçbir şekilde ne maddi ne de herhangi farklı bir konuyu endişe etmeyerek, çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı.

The D-Wave 2X ise, elde ettiği bu muazzam bit işleme gücü ile, NASA’nın uzay çalışmalarına öncülük etmeye devam edecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir