Kuantum bilgisayar çipi testleri başladı

0

kuantum bilgisayar çipi

Intel tarafından üretilen, kuantum bilgisayar çipi için testlere başlandı. Kuantum bilgisayar çipi, yeni nesil donanımların gücünü ortaya koyuyor.

Kuantum bilgisayar çipi: Spin Qubit

Intel araştırmacıları tarafından geliştirilen Spin Qubit, dünyanın en küçük ikinci bilgisayar çipi olma özelliğinde.bir kalem silgisinden daha küçük boyutlarda olan çip, kuantum hesaplamalar yapabilmek için tasarlandı. Çipin en dikkat çeken özelliği ise işlem kapasitesine göre çalışma sıcaklığının çok düşük olması. Spin Qubit yakalşık 460 fahrenayt sıcaklıklarda çalışıyor.

Bu çipte, sıradan çiplerde olduğu gibi anahtarlama için transistör kullanılmıyor. Quatların kullanıldığı çipte, Quatlar arasındaki boşluğun 50 nanometre olduğu belirtiliyor. Bu nedenle bu boşluk yalnızca elektron mikroskobu ile görülebiliyor.

Bu tasarım, geleceğin bilgisayarları için umut veriyor. Gelecekteki kuantum bilgisayarları binlerce hatta milyonlarca quat içerecek ve günümüzün en hızlı süper bilgisayarlarından çok daha güçlü olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>