Techinside Google News
Techinside Google News

Küçük işletmeler neden e-fatura’ya geçmeli?

Dijitalleşme, içinde yaşadığımız dünyanın kurallarını hızla değiştiriyor.
- Advertisement -

Bu hızlı değişime uyum sağlayanlar yaşamaya ve ilerlemeye devam ederken, dijitalleşme sürecine uyum sağlayamayanlar geride kalıyor. Dijitalleşmenin getirdiği yeni araçlardan biri de e-Fatura. e-Fatura, kullanan tüm işletmelere büyük değer katıyor.

Paraşüt Kurucu Ortağı Sean X. Yu
Paraşüt Kurucu Ortağı Sean X. Yu

Paraşüt Kurucu Ortağı Sean X. Yu, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
“Öncelikle en çok sorulan sorulardan biri olan e-Fatura’nın ne olduğuna açıklık getirmek isterim. e-Fatura, elektronik ortamda hazırlanan, Maliye’nin sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilen, kağıda basılmayan bir fatura çeşididir.

e-Fatura özellikle küçük işletmelere maliyet ve zaman tasarrufu gibi önemli avantajlar sağlıyor. Bu avantajların başında kâğıt, zarf, mürekkep, matbaa, kargo/kurye masraflarını sıfıra indirmesiyle birlikte operasyonel yükü azaltması geliyor. Bu masraflar, işletmeler için küçük giderler gibi gözükse de aylık ve yıllık masraflarına bakıldığında yüksek meblağları buluyor. Örneğin; birim başı ortalama 6 TL olan kâğıt fatura maliyetleri, e-Fatura ile 50 kuruşa kadar düşüyor.

e-Fatura’nın sunduğu başka önemli bir avantaj ise faturalarınızın otomatik olarak arşivlenmesi. Yasal olarak her faturanın 10 yıl saklanması gerekiyor. Bu da işletmeler için çok ciddi bir arşivleme sorununu ortaya çıkarıyor. e-Fatura’nın sunduğu dijital arşivleme ile fatura saklamanın getirdiği iş yükü ve maliyet de ortadan kalkıyor. Dijital arşivleme sayesinde istediğiniz zaman eski faturalarınıza çok rahat ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca, muhasebesel işlemler de hız kazanıyor.

e-Fatura’nın belki de uzun vadede en önemli faydası doğa dostu bir uygulama olması. 2014 yılsonu verilerine göre e-Fatura uygulamaları sayesinde Türkiye’de 100 bin ağaç kesilmekten kurtuldu. Bu sayede doğayı korumuş olmak da en önemli avantajları arasında yer alıyor.

Paraşüt’te Mayıs ayından beri e-Fatura hizmeti sunuyoruz. Paraşüt’te e-Fatura hizmetinden faydalanmak için teknik entegrasyon ve kurulum süreçlerinden geçmeye gerek kalmıyor. e-Fatura kullanıcısı olmak için, uygulama içindeki başvuru formunu doldurmak yeterli. Tabi, bu da işletmelere hizmeti kullanmaya başlama aşamasında çok büyük operasyonel ve maliyet avantajı sağlıyor. Ayrıca,  bir küçük işletmenin ihtiyaçlarına uygun paket ve fiyatlarla e-Fatura hizmetini sunuyoruz. Üstelik şu an çok güzel bir kampanyamız var. Paraşüt’te ilk 1000 e-Fatura kullanıcısı 2015 boyunca ücretsiz e-Fatura alıp-gönderebiliyor.

Kullanıcı dostu arayüzümüz sayesinde uzmanlığı finans ya da muhasebe olmayan işletme sahipleri Paraşüt’ü çok rahatlıkla kullanabilir, gelir gider takiplerini ve fatura yönetimlerini kolaylıkla yapabilirler.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir