Bu kulaklık yabancı dilleri simültane çeviriyor

0

Birleşmiş Milletler’in, yapay zeka teknolojilerinin dünyanın yararına kullanılması amacıyla İsviçre’de düzenlediği etkinlikte, çok ilgi toplayan bir cihaz ortaya çıktı.

UN’s Artificial Intelligence for Good Summit isimli etkinlikte Avustralyalı Lingmo International isimli startup, sekiz farklı dili birbirine aynı anda çevirebilen simültane bir kulaklık tanıttı. IBM’in yapay zeka servisi Watson’dan gücünü alana kulaklık, karşıda konuşan kişinin dilini aynı anda kullanıcının anladığı dile çevirerek kulağına iletebiliyor.

TranslateOne2One isimli kulaklığını medyaya tanıtan firma, yaklaşık 200 dolar satış fiyatına sahip olacak kulaklığın yakında piyasaya çıkacağını vurgularken, ürünün  IBM Global Entrepreneur programından destek aldığının da altını çizdi.

İngilizce, Japonca, Fransızca, Çince, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Portekizce’yi anlayabilen kulaklık, bu diller arasında anında çeviri yapabiliyor. Birleşmiş Milletler ise, farklı toplumlar arasındaki yabancı dil engelini kaldırarak turizmin ve ticaretin gelişmesini sağlayacak olan bu teknolojinin, dünya tarihinde çok önemli bir devrimin kapısını açacağının altını çiziyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>