Techinside Google News
Techinside Google News

Kullanım kolaylığı sağlayan Android ayarları

Bu yazımızda kullanım kolaylığı sağlayan Android ayarları için inceleme yaptık. Beş farklı ayarı detaylarıyla listeledik.

Bu yazımızda kullanım kolaylığı sağlayan Android ayarları için inceleme yaptık. Beş farklı ayarı detaylarıyla listeledik.

Otomatik parlaklığı devre dışı bırakın ve bildirim geçmişini etkinleştirin

Android telefonunuzun parlaklığı siz aynı parlaklık seviyesinde kalmasını istediğiniz halde sık sık değişiyor mu? Otomatik parlaklığı devre dışı bırakarak ekran kararma sorununu çözebilirsiniz . Ayarlar uygulamasına gidin, Ekran’a dokunun ve “Otomatik Parlaklık”ın yanındaki geçişi devre dışı bırakın. Bunu yaptığınızda, parlaklık kaydırıcısını kullanarak manuel olarak ayarlamadığınız sürece telefonunuz ekran parlaklığını değiştirmeyecektir.

- Advertisement -

Birkaç bildirimi sildiyseniz ve bunların önemli olduğunu fark ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Son Android sürümleri, Bildirim Geçmişi adlı bir özelliğe sahiptir . Son 24 saate ait tüm bildirimlerin kaydını tutar. Ayarlar uygulamasını açın, Bildirimler’e dokunun, “Bildirim Geçmişi” seçeneğine basın ve özelliği etkinleştirin. Bu şekilde, bir uygulama güncellemesini kilit ekranından veya bildirim bölümünden silseniz bile tekrar ziyaret edebilirsiniz.

Bildirim ayarlarınızı değiştirin, hassas bildirimleri kapatın

  • Ayarlar uygulamasına gidin ve Bildirimler düğmesine basın.
  • Aşağı kaydırın ve “Hassas Bildirimler” özelliğini devre dışı bırakın.
  • Bazı modellerde, “Yalnızca Simge” veya “Ayrıntılar” arasından kilit ekranı bildirimlerinin türünü seçebilirsiniz. İlk seçeneğin seçilmesi, uygulamanın simgesini gösterir ve ayrıntıları gizler. Bu seçenek, Ayarlar > Kilit Ekranı > Bildirimler’de mevcuttur.

Pil optimizasyonunu etkinleştirin ve kişiselleştirilmiş reklamları devre dışı bırakın

Hemen hemen tüm Android telefonlar, sık kullanmadığınız uygulamaların pil kullanımını sınırlayan bir tür pil optimizasyonu ayarıyla birlikte gelir. Bu ayarın etkinleştirilmesi, pil ömrünü bir dereceye kadar uzatmalıdır. Bunu yapmak için, Ayarlar uygulamasına gidin, Pil bölümünü açın, bir Google Pixel telefonunuz varsa Uyarlanabilir Tercihler’i veya bir Samsung telefon için “Diğer Pil Ayarları”nı seçin ve “Uyarlanabilir Pil”i etkinleştirin.

Android ve Google, siz ve diğer tüm kullanıcılar hakkında bilgi topluyor ve bunları ücretli reklamlar vermek isteyen diğer şirketlere satıyor. Bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde veya Google’da gezindiğinizde kişiselleştirilmiş reklamlar izlemekten sıkıldıysanız, şunları yapabilirsiniz:

  • Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın, Google menüsünü açın ve “Google Hesabınızı Yönetin”e basın.
  • “Veri ve gizlilik” sekmesini seçin, aşağı kaydırın ve “Reklam Merkezim”e dokunun.
  • Ekranın sağ üst köşesindeki Kişiselleştirilmiş Reklamlar düğmesine basın ve sağ alt köşedeki Kapat’ı seçin.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir