Techinside Google News
Techinside Google News

Küresel BT harcamaları bu yıl 5 trilyon dolara ulaşacak!

Gartner küresel BT harcamalarının 2024 yılında yüzde 8 artarak 5,06 trilyon dolara ulaşmasını ve 2030'a dek 8 trilyon dolar olmasını bekliyor

Küresel ölçekli araştırma firması Gartner bu yılın sonunda BT harcamalarının 5 trilyon dolara ulaşacağını ve ayrıca dünya çapındaki BT harcamalarının 2030’a kadar 8 trilyon dolara ulaşma yolunda olduğunu söyledi. Gartner’ın araştırmadan sorumlu başkan yardımcısı ve seçkin analisti John-David Lovelock, konu hakkında verdiği demeçte, bu yıl BT harcamalarındaki artışın büyük ölçüde iletişim hizmetlerindeki yeniden fiyatlandırmadan kaynaklandığını söyledi. Lovelock, “Dolar cinsinden artışın büyük bir kısmını bu oluşturuyor,” diyor ve ekliyor “BT hizmetlerine yapılan harcamaların %9,7 oranında artarak 1,52 trilyon doları aşması ile bu kategori Gartner’ın takip ettiği en büyük pazar olma yolunda ilerliyor.”

Avrupa’da BT harcamaları pazarının 2024 yılında da 1,14 trilyon dolara ulaşacağını öngören Gartner, Ocak ayında iletişim hizmetleri sektörü için yüzde 2,3 büyüme öngörmüştü. Bu rakam yüzde 4,3’e yükselerek 1,55 trilyon dolara ulaştı. Bununla birlikte, üretken yapay zekâ ile ilişkili artan yatırım, en azından satıcılar arasında harcamalar üzerinde de etkili oluyor. Örneğin, Gartner’a göre, veri merkezi sistemlerine yapılan harcamalardaki büyüme, özellikle GenAI girişimleri için yapılan planlama nedeniyle 2023’te yüzde 4’ten 2024’te yüzde 10’a (yüzde 7,5’ten revize edildi) çıktı.

- Advertisement -

Gartner ayrıca, sunucular ve yarı iletkenler gibi büyük ölçekli GenAI projelerini destekleyen hizmet sağlayıcıların adeta “altına hücum” şeklinde gerçekleştirdiği harcamaları da analizine ekliyor. Yapay zekâ sunucularının 2024 yılında hiper ölçekleyicilerin toplam sunucu harcamalarının yüzde 60’ına yakınını oluşturacağı tahmin ediliyor. Lovelock, yapay zekâ yatırımlarının, ürünleri geliştirmek için yapılan normal Ar-Ge harcama döngülerinden farklı olduğunu düşünüyor ve şöyle söylüyor:

“Google, Amazon, Microsoft ve Alibaba’ya bakarsanız… genellikle bir sürü sunucu satın alırlar ve gelecek yıl birilerinin bulut teklifleri için bunlara ihtiyaç duyacağını umarlar. Bu kez belirli YZ sunucuları oluşturdukları için bir risk var, bu nedenle insanlar gelecek yıl model oluşturmazlarsa ve gelecek yıl YZ modellerine yoğun bir şekilde çıkarım yapmazlarsa, o zaman beklentilerinden gelir eksikliği olacaktır.”

Gartner, 2024 yılında en yavaş büyüyen segmentin yüzde 3,6 artışla 688 milyar dolara ulaşacak olan cihazlar olacağını söyledi. Cihazlar segmentinde BT harcamaları büyüme hızı özellikle pandemi sonrasında yavaşlamış durumda. Bu bağlamda donanım üreticilerinin, özellikle de son kullanıcıya yönelik firmaların, son dönemde hızla yapay zekâ ve bulut yatırımları yapması pek şaşırtıcı olmasa gerek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir