Küresel bulut hizmetleri 2022 ikinci çeyrekte büyüdü

0

Küresel bulut hizmetleri

Bulut altyapı hizmetleri, 2022’nin ikinci çeyreğinde yüksek talep görmeye devam etti. Veri analitiği ve makine öğrenimi talebi, veri merkezi konsolidasyonu, uygulama geçişi, bulut gibi çeşitli faktörlerin etkisiyle dünya çapında harcamalar yıllık yüzde 33 artarak 62.3 milyar dolara ulaştı.

Sektöre özel bulut uygulamalarının artan kullanımı, BT dönüşümünde görülen daha geniş yatay kullanım durumlarına da katkıda bulundu. En son Canalys verileri, harcamaların önceki çeyreğe göre 6 milyar dolarının ve 2021 2. çeyreğine göre 15 milyar doların üzerinde olduğunu gösteriyor. 2022’nin ikinci çeyreğinde ilk üç satıcı, yani Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure ve Google Cloud birlikte 2022’nin ikinci çeyreğinde küresel harcamaların yüzde 63’ünü oluşturdu ve toplu olarak yüzde 42 büyüdü.

Dünya çapında Bulut altyapı hizmetleri 2022 İkinci Çeyrek

Enflasyon, artan faiz oranları ve durgunlukla dolu küresel bir ekonomide, bulut hizmetlerine olan talep güçlü olmaya devam ediyor. AWS, 2022’nin ikinci çeyreğinde toplam bulut altyapı hizmetleri harcamasının yüzde 31’ini oluşturarak onu lider bulut hizmeti sağlayıcısı haline getirdi. Yıllık bazda yüzde 33 büyüdü. Azure, yıllık yüzde 40 büyümenin ardından yüzde 24 pazar payıyla ikinci çeyrekte en büyük ikinci bulut hizmeti sağlayıcısı oldu. Google Cloud, son çeyrekte yüzde 45 büyüdü ve yüzde 8 pazar payına ulaştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>