Küresel ekonomi sarsılıyor, bulut yükseliyor

0

bulut ekonomisi

Dünyanın en büyük bulut sağlayıcıları olan Amazon ve Microsoft, sanallaştırılan gerçekliğin en büyük yararlanıcılarından ikisi. Seyahat ve konaklama şirketlerinden gelen talep azaldı, ancak oyun, video konferans ve uzaktan öğrenimi güçlendirmek için bulut kullanımı arttı. Amazon bulut müşterisi olan telehealth sağlayıcı Amwell, Covid-19 nedeniyle video sağlık ziyaretlerinin on kattan fazla arttığını ve günde 45.000’e kadar hizmet verdiğini gördü.

Bu yeni talep, buluta güç sağlayan fiziksel bileşenler olan çipler, diskler ve ağ donanımına yönelik iştahı keskinleştirdi. Microsoft’un CFO’su Amy Hood geçen ay yatırımcılara, şirketin Covid-19’un teşvik ettiği artan talep nedeniyle bulut bilişim altyapısına daha fazla harcama yapmayı beklediğini söyledi. Şirketin hissesi 2020 için yüzde 18 artarken, Dow Jones Endüstriyel Ortalama yüzde 14 düştü.

Analist firması TBR’de bulut endüstrisini takip eden Catie Merrill, önde gelen tüm bulut sağlayıcılarının bu yıl donanıma büyük olasılıkla savurganlık yapacağını söylüyor. Merrill: “Benim görüşüm, yeni talebi karşılamak için çok fazla harcama yapacakları yönünde” diyor. Ülkeler yeniden açıldığında bile trend muhtemelen devam edecek, çünkü zaten daha fazla sistemi buluta kaydırmayı planlayan şirketler bu planları hızlandırıyor” diyor.

Bu, yenilikleri artık modern yaşamın çoğunun temelini oluşturan yarı iletken tasarımcılarına ve üreticilerine yardımcı oluyor. Telefonlar ve arabalar için çip satışları düştü ancak Gartner veri merkezi yükseltmeleri ve dizüstü bilgisayarlar ve diğer evden çalışma ekipmanları için çip satışları sayesinde endüstrinin gelirinin bu yıl kabaca 2019’dakiyle aynı olacağını tahmin etti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>