Techinside Google News
Techinside Google News

Küresel internet yönetiminde artık BTK da söz sahibi

BTK'nın uzun süren çalışmaları sonucunda ülkemiz, Geliştirilmiş İşbirliği Çalışma Grubu üyeliğine seçildi.

BTK’nın uzun süren çalışmaları sonucunda ülkemiz, Geliştirilmiş İşbirliği Çalışma Grubu üyeliğine seçildi. 2003 ve 2005 yıllarında iki aşamalı olarak gerçekleştirilen Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi’nde atılan önemli adımlardan birisi de, Geliştirilmiş İşbirliği Çalışma Grubu olmuştu.

İnternet ile ilgili uluslararası kamu politikalarının oluşturulmasında tüm devletlerin eşit bir şekilde fikirlerini sunabilmesi ve ilgili tüm paydaşların uygun rol ve sorumlulukları çerçevesinde görev üstlenmelerini sağlamak üzere kurulan grupta artık ülkemizde söz sahibi olacak.

- Advertisement -

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun girişimleri sonucunda artık Türkiye, Geliştirilmiş İşbirliği Çalışma Grubuna dünya genelinde seçilen 22 ülke arasında yer alıyor.

Yetkililer ülkemizin bu gruba kolayca dahil edilmesinin başlıca nedeni olarak, internet kullanıcı potansiyelinin yüksek olmasını gösteriyor. Zira, ülkemiz toplam internet kullanıcısı sayısı açısından tüm dünya ülkeleri arasında yapılan sıralamada ilk 20 ülke, Avrupa ülkeleri arasında yapılan sıralamada ise Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerle birlikte ilk 5 ülke içinde yer almaktadır.

Konuyu özetlemek gerekirse artık Türkiye, uluslararası internet yönetimi konusunda dünyada daha da etkin bir aktör haline gelecek ve bilgi ve iletişim teknolojilerinde sahip olduğu potansiyele de uygun bir şekilde bu alanda daha fazla söz sahibi olacaktır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir