Küresel lityum iyon pil kapasitesi beş kat artacak

0

Küresel lityum iyon pil kapasitesi

Danışmanlık kuruluşu Wood Mackenzie yaptığı açıklamada, küresel lityum iyon pil kapasitesinin 2021’den 2030 yılına kadar beş kat artarak 5.500 gigawatt-saat’e (GWh) çıkabileceğini söyledi. Wood Mackenzie pil tedarikinin bu yıl sınırlı kalacağı konusunda uyardı.

Wood Mackenzie danışmanı Jiayue Zheng, “Elektrikli araç pazarı, lityum iyon pil talebinin neredeyse yüzde 80’ini oluşturuyor ve yüksek petrol fiyatları, daha fazla pazarın sıfır emisyonlu ulaşım politikalarını hayata geçirmesini destekliyor ve bu da lityum iyon pil talebinin hızla artmasına neden oluyor” dedi.

ABD’li otomobil üreticileri Ford Motor Co (FN) ve General Motors Co (GM.N), Ford’un 2024 yılına kadar Avrupa’da yedi elektrikli model piyasaya sürmeye ve Avrupa için ikinci bir elektrikli otomobil üretmek üzere Volkswagen ile ortaklığını derinleştirmeye karar vermesiyle birlikte kısa süre önce EV genişleme planlarını açıkladılar. GM, yeni tesisin 2025 yılına kadar faaliyete geçmesi hedefiyle Kanada’da pil malzemeleri yapmak için Güney Koreli POSCO Chemical ile ortaklık kurdu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>