Küresel sıcaklık artışı ne durumda?

0

Küresel sıcaklık artışı

Yeni oluşturulan iklim modelleriyle küresel sıcaklık artışı hakkında yeni veriler paylaşıldı. Küresel sıcaklıklar, dünyadaki yaşamı zor durumda bırakacak gibi görünüyor.

Küresel sıcaklık artışı raporu

1780’li yıllarda başlayan sanayi devrimleriyle birlikte, atmosfere yayılan karbondioksit miktarı her yıl artarak devam etti. Bu durum, dünyamızı küresel ölçekte sıcaklık artışları ve iklim krizleriyle karşı karşıya bıraktı.

Evrensel ölçek bir anlaşma olan Paris Anlaşması kapsamında, küresel ölçekteki sıcaklık artışları için ülkeler kendilerine en fazla 2 derecelik bir hedef belirledi. Ancak yeni iklim modelleri çalışmalarına göre bu hedefe ulaşılamayacak gibi görünüyor.

30 adet iklim modelinin oluşturulduğu CMIP6 adı verilen çalışmaya göre, 2100 yılına kadar dünyadaki sıcaklık artışı 7 derece artacak. Bu da Paris Anlaşması’ndaki sınırın çok üstü anlamına geliyor.

Yeni iklim modellerine dair çalışmaya, IPCC tarafından 2021 yılında yayınlanacak raporda yer verileceği belirtiliyor.

Küresel ölçekte bu tehlikeden kurulmanın an yollarından biri olarak ise yenilenebilir enerji gösteriliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>