Kurumsal blog oluşturmanın faydaları

0

Kurumsal bir blogun işletmeniz için pek çok faydası olabilir. Bu faydalara kısaca göz atalım;

Trafik

Çevrimiçi büyümenizin en büyük tetikleyicisi içeriktir. Google’da üst sıralarda gözükmek için daha fazla içeriğe ihtiyacınız vardır. Şu denklemi aklınızda tutabilirsiniz:

Kurumsal Blog + Sosyal Medya + Arama Motorları = Faydalı Trafik

Sosyal Medya: Hali hazırda sosyal medyada aktifseniz ve bunun şirketiniz için önemli bir çevrimiçi pazarlama stratejisi olduğunu düşünüyorsanız kendi içeriğinizi paylaşarak bir kitle elde edebileceğinizi, diğer insanların içerikleri paylaşmanın bu konuda genellikle işe yaramadığını bilmelisiniz. İçinde bulunduğunuz piyasa hakkında haberleri paylaşmak kitlenize yeniliklerden haberdar olduğunuz izlenimini verdiği için faydalı olabilir, ancak kendi sitenize trafik aktarmak için kendi içeriğinizi yaratmalısınız.

Arama motorları: Arama motorlarından trafik elde etmek için web sitenizde çok sayıda sayfa olmalıdır. Her yeni blog yazınızda bu sayı artacağından size belli konularda üst sırada gözükmek için ek fırsat yaratacaktır.

Otorite

Blog tutmak sadece size trafik getirmekle kalmaz, aynı zamanda pazarda sizin bir otorite figürü olarak gözükmenizi de sağlayabilir. Eğer problemlere çözüm sunan, yaratıcı ve insanlara yardımcı içerikler sunabilirseniz insanlar sizi alanında bir uzman olarak göreceklerdir. Küçük şirketler bu yolla kısa zamanda kendilerini alanında sözü geçen otorite olarak tanıtabilirler. Örnek olarak bir diş hekimiyseniz, insanların internette sıkça aradığı sorular hakkında blog yazıları yazabilir, böylece konu ile ilgili bilgili olduğu izlenimi insanlara vererek yeni müşteriler kazanabilir.

Hala emin değilseniz şu verilere bir göz atın:

– Tüketicilerin %61’i bir blog yazısını baz alarak en az bir ürün/hizmet satın almış durumda

– Tüketicilerin %60’ı şirketin blogunu okuduktan sonra marka hakkında pozitif görüşe sahip oluyor

– Tüketicilerin %82’si şirket bloglarından alakalı konuları okumaktan keyif alıyor

– Tüketicilerin %70’I şirket hakkındaki bilgiyi reklamlar yerine şirket blogundan alıyor.

Potansiyel Müşteriler

İnsanlar arama motorlarında sorunlarına çözüm ararken sizin blogunuzda çözüm bulurlarsa ne olur? Sizi uzman görerek güncellemelerinize abone olabilir veya sizinle iş yapmak için form doldurabilir.

Her bir blog yazısı size potansiyel müşteri olarak geri dönse de bu birinci dakikadan başlamayacaktır. Otorite oluşturmak ve güven inşa etmek oldukça zaman alan bir süreçtir. Dolayısıyla ısrarcı bir şekilde düzenli bir blog tutarsanız trafiğinizin arttığını ve potansiyel müşterilerinizin çoğaldığını görebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>