Larry Page ve çılgın start-up’ları açığa çıktı

0

Google’ın kurucularından Larry Page’in, teknoloji dünyasındaki “yeni büyük şey”i icat etmek için giriştiği çılgın planları medyaya sızdı.

Bllomberg’in yayınladığı rapora göre, Larry Page uçan otomobil icat etmek için çılgın bir planı hayata geçirdi. Buna göre Larry Page, gizli şekilde iki start-up kurdu ve iki şirketi, uçan otomobil teknolojileri geliştirmek için birbiriyle yarıştırıyor.

Rapora göre, uçan otomobil teknolojileri üzerinde çalışan Kaliforniyalı iki Start-up, Zee.Aero ve Kitty Hawk’ın kasasına giren paranın kaynağı, Google’un kurucusu iş adamı Page. Page daha önce de benzer bir girişimde bulunmuş ancak Google’ın kampüsünde filizlenen bu girişim fazla uzun sürmemişti. Bu kez Page’in gizlice fonladığı iki start-up ise Google bünyesinin dışında hareket ediyorlar ve hem çok gizli çalışıyorlar hem de yaptıkları işte çok ciddiler ve sonuç odaklılar.

Üstelik şirketlerden biri Zee.Aero kend prototipini çoktan geliştirmiş durumda. Basından sır gibi gizlenen bu araç Kaliforniya’da test sürecinde ve otoyoldan kalkıp havalanıyor. Bölgede yaşayanlar medyaya sık sık, uçan garip bir otomobil gördüklerini rapor ediyorlar. Görgü tanıklarına göre otomobil aslında bir uçağa benziyor ve pervanesi arkasında bulunuyor. Ancak aracın bir kişilik, küçük bir araç olduğu da belirtiliyor. Öyle görünüyor ki Page şimdilik fazla dikkat çekmeyen ve tüm mekaniği sorunsuz çalışan küçük bir aracı tamamlayarak daha sonra keşfettiği formülü daha büyük araçlara uygulamak istiyor.

Uçuş dinamikleri konusunda son derece yetenekli mühendisleri işe almış olan Zee.Aero son derece gizli çalışsa da, çalışanlarının 2013’teki RedBull “motorsuz uçuş” yarışmasında tavuk kıyafetleriyle dans edip uçuş rekoru kırdıkları görüntüler de medyaya sızmış durumda.

Larry Page gizli kalmak konusunda ısrarcı

Öte yandan Kitty Hawk ise Zee.Aero ile rakabet etmesi için kurulmuş ve Google’ın drone’lar, balonlar, insansız uçaklar ürettiği Google X Lab girişimin kurucusu Sebastian Thrun tarafından yönetilen bir start-up. Sebastian Thrun aynı zamanda internette bir arama motoru geliştirmiş kendi halinde bir internet ve yazılım şirketi olan Google’ı sürücüsüz otomobil teknolojileri üretmeye ikna eden yönetici olarak tanınıyor. Kitty Hawk, quadcopter formatında insanlı bir otomobil/araç üzerinde çalışıyor. Ancak Larry Page’in, eğer firmalarla bağlantısı ortaya çıkarsa, iki firmadan da elini çekme kararında olduğu söyleniyor. Dolayısıyla medyaya yansıyan bu haberlerden sonra uçan otomobil hayalleri rafa kaldırılabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>