Lastik değişim robotu geliştirildi

0

Lastik değişim robotu

Robotire firması, Mitsubishi Robotics imzalı lastik değişim robotu geliştirdi. Bu robotla 4 adet lastik değişimi sadece 10 dakika sürüyor.

Lastik değişim robotu özellikleri

Lastik değişimi, günümüzde fazla aman alan ve yorucu bir işlem durumunda. Ancak robotlar konusunda yaşanan gelişmelerle, lastik değişimi de artık otomatik hale geliyor.

Mitsubishi Robotics imzalı bir çalışmaya imza atan Robotire firması, lastik değişimi yapabilen bir robot geliştirdi. Normalde insan gücüyle ortalama 1 saat süren lastik değiştirme işlemi, bu robotla 4 adet lastik için sadece 15 dakika sürüyor.

Robot kol, lastiği janttan çıkarıp yerine yeni lastiği kolay ve hızlı bir şekilde takabiliyor. Robotun yaygınlaşmasıyla, lastik ustaların duyulan ihtiyacın da büyük ölçüde azalacağı belirtiliyor.

Ortalama fiyatı 250 bin dolar olan bu robotların, yoğun bir şekilde çalışarak 2 yıl gibi kısa bir sürede kendi maliyetlerini çıkarabileceği belirtiliyor. Şu anda Robotire’ın uyguladığı strateji kapsamında ABD’de kullanılmaya başlanan robot kolun, kısa sürede diğer ülkelerde de yaygınlaşması bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>