Lavabit geri döndü

0

ABD’nin dinleme sırlarını halka açıklayarak Prism skandalını ortaya çıkaran ve Rusya’ya kaçan eski CIA ve NSA ajanı Edward Snowden’in herkese tavsiye ettiği ve kendisinin de kullandığı şifreli e-mail servisi Lavabit, yeniden hizmet vermeye başladı.

Edward Snowden’in kullandığı anlaşılınca, devlet tarafından baskıya uğrayan ve şifre kodlarını devlete teslim etmesi istenen e-mail servisi, kullanıcılarını mağdur etmemek için hizmet vermeyi kesip sunucularını kapatmıştı.

Yeni şifreleri kimse göremeyecek

Lavabit artık servis sağlayıcının herhangi bir anahtarla çözemeyeceği, uçtan uca çalışan yeni bir şifreleme yöntemiyle hizmet verecek. Böylece artık devlet kurumları onlardan herhangi bir kullanıcının e-maillerini çözmelerini isteseler bile bu mümkün olmayacak.

Lavabit servisi şimdilik sadece eski kullanıcılarına açık durumda. Ancak eski e-maillere ulaşmak mümkün olmayacak çünkü şirket, e-postaların devletin eline geçmesini önlemek için tüm sunucularını silmişti.

Yeni kullanıcıların kabulu ise kısa süre sonra başlayacak. Böylece, e-postalarının okunmasından endişe edenler güvenli bir e-posta hizmeti için Lavabit hesabı açabilecekler.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>