LEGO’ya benzeyen güneş enerjisi pilleri ile tanışın

0

İnovasyon günümüzdeki en değerli kavramlardan biri. Teknoloji dünyasındaki önemi yadsınamaz düzeyde. Enerji ise sayısız teknoloji ürününün entegre olduğu hayatlar için hayati önem taşıyor. Bu noktada evlerdeki şarj cihazı sayısının da her geçen gün arttığı görülüyor. Yenilenebilir enerji işte tam da bu noktada önemli. Örneğin güneş enerjisinin kullanımı konusunda hatrı sayılır bir yaygınlık söz konusu. Ancak şu da bir gerçek ki bu yeterli değil; çatılardaki güneş panelleri ile elde edilen enerji miktarı, bilindiği üzere sadece suyun duştan önce ısıtılmasında kullanılıyor.

ABD’de geliştirilen Orison adlı yeni bir aygıt ise hem şık tasasımı, hem düşük maaliyeti, hem de kapasitesi ile dikkat çekiyor. Tasarımı, adeta LEGO’nun lamba parçalarına benziyor. LEGO’dan ev inşa eden çocukların çok yakından tanıdığı parçaların adeta büyük versiyonu durumunda. Görevi ise gerektiğinde kullanılmak üzere güneş enerjisi depolamak. Sofistike görünümü ile, çatılara takılan panellerden çok daha iyi olduğunun altını çizmek gerekiyor. Teknik detayları ve öngörülen fiyatı ise şöyle:

Tesla’nın güneş enerjisi pili daha pahalı

Güneş enerjisi pilleri yaklaşık 1 kg ağırlığa sahip ve bu sayede kolaylıkla taşınabiliyorlar. Günümüzdeki güneş enerjisi panellerinden neredeyse 20 kat daha hafif. 2.2 kW/s enerji depolayabiliyor ve fiyatı da 1200 dolar. Tesla tarafından geçtiğimiz yıl duyurulan Powerwall ile kıyaslandığında çok daha ekonomik. En önemlisi ise bu sayede daha geniş kesimler tarafından tercih edilmesi için gerekli motivasyonu artırıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>