Techinside Google News
Techinside Google News

Lenovo, BlackBerry ile ilgileniyor

Daha önce IBM'in kişisel bilgisayar ve yakın zamanda sunucu bölümünü satın alan Çinli teknoloji devi şimdi gözünü Kanadalı BlackBerry'ye dikmiş olabilir.
- Advertisement -

Geçen yılın (2013) Kasım ayında spekülatif bir şekilde kulislerde Çinli teknoloji devi Lenovo’nun Kanadalı akıllı telefon ve mobil çözümler üreticisi BlackBerry’yi satın alacağı konuşulmuştu. Ancak o tarihlerden bu yana elle tutulur bir gelişme yaşanmadı.

Bir finans, analiz sitesi olan Benzinga’nın yayınladığı bir habere göre Lenovo BlackBerry’ye tekrar bir satın alma teklifi götürmüş durumda. Doğrulanmamış haberlere göre Lenovo BlackBerry hisseleri başına 15 dolar fiyat teklifi vermiş ve daha sonra bu teklif 18 dolara kadar yükselmiş. Bu söylentiler bile BlackBerry’nin hisselerinin borsada yüzde 8 değer kazanmasını sağlamış durumda. Ancak her iki taraftan da süreç ile alakalı hiç bir açıklama gelmiş değil.

Lenovo’nun BlackBerry’ye ihtiyacı var mı?

İşin doğrusu Lenovo daha önce IBM’den kişisel bilgisayar ve yakın zamanda sunucu bölümlerini satın aldı. Güçlü bir üretim operasyonuna ve yenilikçi bir mühendislik ekibine sahip. Bu noktada BlackBerry’nin akıllı telefon pazarında yaşadığı neredeyse yok oluş sınırındaki kayıplara rağmen neden Lenovo böyle bir satın alma yapmak istiyor olabilir? Buradaki olası cevaplardan birisi Lenovo’nun BlackBerry’nin teknolojisinden çok elinde tuttuğu patentler ile ilgilendiği yönünde olabilir. Lenovo kurumsal pazara ciddi bir giriş hamlesi içinde ve “dijital dönüşüm” konsepti ile hareket ediyor. Bu süreçte BlackBerry’nin elindeki mobil ve iletişim güvenliğine yönelik patentler Lenovo için önemli olabilir.

Ancak iki firma kendi aralarında anlaşsa bile bu satış işlemi çok kolay olmayabilir. Kanada hükümeti BlackBerry’nin ülkedeki telekom yapısı içinde oynadığı önemli rol itibariyle Çinli bir firmaya satılmasını onaylamadığına dair söylemler geçen yıldan bu yana gündemde.

Kim bilir belki de bir Türk teknoloji devi BlackBerry’yi satın almaya karar verebilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

  1. Bu satış yüzdeleriyle Blackberry bir müddet daha yaşar kanımca. 2018 kritik yılları. Alt ürün gamında lider olamazlarsa [herkesin orta seviyesini sen girişte veremezsen] -ki buna dair hiçbir sinyalde yok- Lenovo’dan başkaları da sıraya girecektir.
    Lenovo’ysa bence haddinden fazlası ileri gidiyor. Motorola, Blackberry, IBM parçalarından sanılanın aksine iyi bir yemekte çıkmayabilir. Sayısal büyüklüğü henüz algılarımızda geniş yer açamadı.
    Blackberry patentleri tutturamamışlar için hazine kabul ama birde oralı olmayan rakipleri var. Sony, Apple, LG ve Samsung bir sonraki adımda seviye atlamaya hazırlanıyorlar.
    Alacaksa hemen almalı, fazla da birşey beklememeli. Zira evlilikler her nedense istenilen sonucu kimseye vermedi. Korkunç geciktiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir