Techinside Google News
Techinside Google News

Lenovo, Chromebook’ları gezegen açısından sorunlu buluyor!

Lenovo, Choromebook'lar konusunda büyük bir bocalama ile karşı karşıya ama her şeye rağmen açıklamalar üretimin devam edeceğine işaret ediyor.

Canalys APAC Forum’da konuşan bir yöneticiye göre Lenovo, hem sürdürülebilirlik hem de gelir açısından düşük puanlar almasına rağmen Chromebook üretmeyi bırakmayacak.

Lenovo kıdemli başkan yardımcısı ve grup operasyon sorumlusu Che Min Tu, konuyla ilgili “Kârı kimin elde ettiğini bilmiyorum.” yorumunu yaptı. Ardından,  “Herkes Chromebook’u satmakta zorlandı.” şeklinde ekledi.

- Advertisement -

Tu ayrıca dizüstü bilgisayarın çevre açısından da pek iyi olmadığını, malzemesinin geri dönüştürülmesinin kolay veya ucuz olmayacağını belirtti.

Bu talebin ana itici gücünün eğitim sektöründen geldiğini sözlerine ekleyen Tu, “Ancak talep olduğu için Chromebook’u satmaya devam edeceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Pandemiden bu yana satılan Chromebook’ların sayısı düşerken eğitim pazarı bu durumu ayakta tuttu. ABD’de bu yılın ikinci çeyreğinde Chromebook satışlarının yüzde 80’ini eğitim oluşturdu.

Lenovo

IDC, birçok müşterinin 2023’ün ikinci yarısında lisans artışını önlemek için önceki çeyrekte yenileme yapması nedeniyle 2. Çeyrekte Chromebook kanal satışlarının yüzde 1,8 düşüşle 5,8 milyon adede gerilediğini tahmin etti.

Tu, Lenovo’nun “Çin plus one” tedarik zinciri politikasından yararlandığını ve Hindistan’daki yerel üretim kapasitesini geliştirmeye devam ettiğini söyledi.

Hindistan, ithalat lisansı almayan bilgisayar ve sunucu satıcılarını yasaklayan gerekliliği durdurmasaydı, Lenovo’nun kıtalararası genişlemesi kolayca yanlış gidebilirdi.

Politikanın amacı ev yapımı teknolojiyi ve “Made in India” kampanyasını desteklemekti, ancak bunun yerine üreticilerin tepkisine yol açtı.

Hindistan hükümeti Kasım ayı başında Lenovo’ya ve yaklaşık 110 firmaya lisans verdi.

Başkan yardımcısı, “Sanırım ertelediler çünkü yerel üreticilerin montaj açısından şu anda neler olduğunu görebilmelerini sağlamak için çok sayıda yerel unsura ihtiyaç duyulduğunu fark ettiler. Bütün bir ekosistemi getirmeniz gerekiyor. Lenovo’nun sırrı tedarik zincirinde.” yorumunu yaptı.

Bu Ekim ayında Canalys EMEA Forum 2023’te başka bir Lenovo başkan yardımcısı, dünyanın gelecek yılın ikinci yarısında ve 2025’in başlarında yapay zeka bilgisayarlarını göreceğinin sözünü verdi.

Tu’ya göre, ilk Arm AI bilgisayarları önümüzdeki yılın ortasından itibaren ortaya çıkacak, ancak genel olarak AI bilgisayarların çevrelerindeki ekosistem büyümesine rağmen hala yıllar uzakta.

Yapay Zekalı PC’nin tanımı değişmeye devam etse de başkan, Lenovo’nun vizyonunun “Yapay Zekanın sizi günlük yaşamınızda destekleyecek bir dijital ikiz getirebilmesi” olduğunu, bunun da “belirli bir süreç kapasitesinin gerekli olduğu” anlamına geldiğini açıkladı.

Yöneticiye göre Lenovo’nun PC dijital ikizi vizyonu, akıllı telefon ihtiyacını ortadan kaldırmıyor. Telefonun ve katlanabilir cihazlar da dahil olmak üzere yeniliklerinin “özellikle AI PC çağında çok çok önemli” hale geleceğini öngördü.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir