Lenovo Motorola’yı satın aldığına çok pişman!

0

Google, ABD ve dünyada telefon pazarının öncülerinden olan, dünyanın ilk kablosuz telefonunu üreten Motorola’yı 2012 yılında 12,5 milyar dolara satın alarak, rakibi Apple gibi bir telefon üreticisi konumuna yükselmişti. Herkes Google’ın Motorola sayesinde büyük bir telefon üreticisine dönüşeceğini ve hatta diğer Android telefon üreticilerinin bu işten memnun kalmayacağını düşünürken Google kararından vazgeçti ve Motorola’ya ait telefon patentlerini elinde tutarak, bir anlamda içini boşaltmış olduğu markayı 2,9 milyar dolara sattı. Bu kez alıcı, Lenovo idi.

Ancak Lenovo bugünlerde, hata yapmış olabileceğini düşünüyor çünkü Motorola markasını kendi ürünleri arasında yeterince entegre etmeyi başaramadı ve bu markanın satışlarından istediği verimi elde edemiyor.

Çok ağır rekabetin yaşandığı Çin’de telefon satışlarının %85’e düştüğünü vurgulayan firma, ABD’de de satışların iyi gitmediğinin altını çiziyor. Çıkışı ertelenen Moto G modeli de iyi satmıyor. Üstelik, Motorola markası ile düşük bütçeli ama yüksek kaliteli telefonlar üretmeye çaba gösterseler bile bu çabanın tüketicide yankı bulmadığı anlaşılıyor. Motorola’nın yöneticilerinin,yüksek fiyatlı telefonlar ürettikleri için Apple’ı medya önünde suçladıkları tartışmalar da henüz sıcaklığını kaybetmiş değil. Ancak tüm bunlar tüketicinin Motorola ürünlerine kaymasını sağlayabilmiş değil.

Yine de Lenovo için Motorola’dan vazgeçmek için erken görünüyor. Şirket yöneticileri Motorola gibi güçlü bir markanın dünya çapında büyük başarılar kazanacağına dair inançlı olduklarının altını çiziyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>