Lexmark’ı kim satın aldı?

0

Bir süredir şirketin yol haritasında yeni stratejik alternatifleri değerlendiren Lexmark, önceki gün Apex Technology ve PAG Asia Capital liderliğinde bir grup yatırımcı tarafından satın alındığını açıkladı. Yatırımcılar şirkete tamamı nakit olacak şekilde net olarak yaklaşık 3,6 milyar dolar ya da hisse başına 40,50 dolar değerle ödeme yaptı. Bu sayede yönetim kurulunun yatırımcılarla görüşmeye başladığı 21 Ekim 2015’teki değerin üzerine yüzde 30 artış sağlanmış oldu.

Satın almaya ilişkin yayınlanan basın bildirisine göre yatırımcılar, Lexmark’ın merkez ofisinin Lexington, Kentucky’de kalmasını planlıyor. Benzer şekilde Lexmark Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Paul Rooke da yönetim görevine devam edecek. Satın almanın 2016 yılı ikinci yarısında tamamlanması beklenirken, konuyu değerlendiren Paul Rooke “Yönetim Kurulunun inancı, alınan kararın değeri maksimize etmek üzere kapsamlı şekilde yürütülen stratejik alternatiflerin değerlendirildiği sürecin sonunda hissedarların yararına olan heyecan verici bir işlem olduğudur. Bu işlem, müşterilerimize de yarar sağlayacak ve çalışanlarımıza yepyeni fırsatlar yaratacaktır” açıklamasını yaptı.

Lexmark CEO’su ayrıca “Konsorsiyumun bir parçası olarak Lexmark, müşterilerinin, iş ortaklarının ve tedarikçilerinin yararına, bir sonraki gelişme ve inovasyon seviyesine, kendi başımıza yapabileceğimizden çok daha hızlı bir şekilde ulaşacak” diye ekledi.

“Konsorsiyumun özkaynakları ile, yatırımlarımızı sürdürebilecek ve işimizi geliştirerek Asya Pasifik pazarına donanım, yazılım ve Toplam Baskı Yönetimi hizmetlerimizin daha fazla ve tam olarak nüfuz etmesini sağlayacağız.” diyen Lexmark Yönetim Kurulu Baş Direktörü Jean-Paul Montupet, sözlerine şöyle devam etti: “Bu işlem Yönetim Kurulu tarafından yürütülen detaylı bir gözden geçirme sürecinin eriştiği doruk noktasını ve Lexmark’ın gelişme ve dönüşümündeki bir sonraki adımı temsil etmektedir. Öngörümüz, işlemin operasyonlarımızda ve süregelen maliyet tasarrufu çabalarımızda herhangi bir kesintiye sebep olmayacağı ve sadece faaliyetlerimizi daha da güçlendireceğidir.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>