LG akıllı telefon fabrikasını taşıyor

0

Firma ucuz işgücü ve coğrafî konum avantajından yararlanmak istiyor

LG Electronics, Güney Kore’deki akıllı telefon fabrikasını Vietnam’a taşıyacağını açıkladı. Korea Herald gazetesinde yayımlanan habere göre, firma Kore’deki akıllı telefon fabrikasını kapatıp Vietnam’a taşıyacak. Taşınma işleminin bu yılın sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. 

Talep azalması ve kâr düşüşü ana gerekçeler

LG’nin bu kararı almasında küresel akıllı telefon piyasasındaki talebin azalması ve bunun sonucunda da kârının düşmesi gerekçe olarak gösteriliyor. LG’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Akıllı telefon işinde küresel bir çöküşün ortasında kârlılığı artırmakla kalmayıp, yeni ev aletleri için talep arttıkça işimizi de daha verimli hale getirmeyi amaçlıyoruz.” Firma bu hamlesiyle ucuz işgücü ve coğrafî konum avantajından da yararlanmak istiyor. 

2015’ten bu yana satışları düşüyor 

Haberde LG’nin akıllı telefon satışlarında 2015’in ikinci çeyreğinden bu yana sürekli düşüş gösterdiği bilgisi de aktarılıyor. Firmanın küresel akıllı telefon pazarındaki payı da yüzde 3’ün altına düşmüş durumda.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>