Techinside Google News
Techinside Google News

LG batarya alanında daha rekabetçi oluyor

LG batarya alanında maliyetleri düşürerek daha da rekabetçi hale geliyor. Yaşanacak yüzde 30’luk düşüş, Tesla ve Çin’in önüne geçirebilir.
- Advertisement -

LG, Tesla ve Çin’i yüzde 30 daha ucuz teknolojiyle zorlayacak güçlü bir batarya piyasaya sürecek. Geleneksel ıslak kaplama, toksik çözücüler ve yüksek sıcaklıkta kurutma kullanır; kuru kaplama ise enerji, maliyet ve alan tasarrufu sağlıyor.

LG batarya maliyetlerini düşürüyor

Koreli firma LG Energy Solution, 2028 yılına kadar pazara sunmayı planladığı gelişmiş bir batarya teknolojisinin kilidini açtı. ABD’li bir yayın kuruluşunun haberine göre, kuru kaplama teknolojisiyle ilgili çığır açan yenilik, şirketin rekabetin yoğun olduğu segmentte Tesla ve Çinli pil üreticileri gibi markalarla rekabet etmesine yardımcı olacak. Bu gelişme, daha ucuz ve daha çevre dostu pil üretim yöntemlerine olan ihtiyacın artmasıyla birlikte ortaya çıkıyor.

Bloomberg’e göre Tesla ve Samsung SDI gibi şirketler, elektrikli otomobil akülerinin temel bileşenleri olan katot ve anot elektrotlarının üretiminde kullanılan enerji yoğun ıslak işlemin yerini alacak kuru kaplama teknolojisine odaklanıyor. LG Energy Solution’ın baş teknoloji sorumlusu Kim Je-Young, haber kuruluşuna yaptığı açıklamada, “Pil rakipleri arasında kuru kaplama teknolojisi açısından LG en üst sırada yer alıyor; biz 10 yıl önce başladık.” dedi. Firmanın kardeş kuruluşu LG Chem, 2023 yılı sonunda Clarksville, Tennessee’de yıllık 60.000 ton üretim kapasitesine sahip katot tesisinin inşasına başladı.

Piller üç temel bileşenden oluşuyor: iki elektrot (bir anot ve bir katot) ve aralarındaki yük transferini kolaylaştıran bir elektrolit. Bu bileşenler için malzeme seçimi, pilin enerji depolama kapasitesini ve üretim maliyetini etkiler. Tesla, kuru elektrot teknolojisinin potansiyelini 2020’nin başlarında vurgulamıştı. Ancak Tesla, bu yöntemi yalnızca pilin anot kısmına uygulayabilmiş, katoda uygulayamamıştı. Geleneksel ıslak kaplama işlemi kimyasalların toksik çözücülerde çözülmesini içerir ve ardından 200 santigrat dereceye kadar sıcaklıklarda uzun fırınlarda kurutulması gerekiyor. Bu, işlemi maliyetli ve enerji yoğun hale getiriyor.

Buna karşılık, kuru kaplama, kurutma fırınlarına ve solvent geri kazanım sistemlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırdığı için önemli enerji, ekipman maliyetleri ve üretim alanı tasarrufu sağlıyor. Bu avantajlara rağmen, katotlarda kullanılan daha zor işlenen malzemeler nedeniyle kuru işlemeyle katot üretmek anotlardan daha zor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir