LinkedIn taktik değiştiriyor

0

LinkedIn öğrenciler için bugüne kadar ne denediyse tutmadı, şimdi şansını LinkedIn Students ile deneyecek. İki yıl kadar önce sadece öğrencilere özgü bir platform bile yayınlayan şirket, burada üniversite okuyan öğrencilerin diğerleriyle iletişime geçmesine ve yüksek lisans seçenekleri arasında tercih yapmalarına destek olmaya çalıştı.

Tüm bunlar kar etmeyince LinkedIn komple taktik değiştirerek, öğrencilere Facebook varken anlamsız gelen sosyal ağ projeleri yerine gerçek ihtiyaca, istihdama öncelik verme kararı aldı. LinkedIn’in artık öğrencilerle ilgili tek bir hedefi var: Onlara iş bulmak. Bu nedenle de uzun zamandır hizmette olan pek çok öğrenci odaklı servisi ikinci plana atıyor. Çünkü yapılan araştırmalar, öğrencilerin yüksek lisans tavsiyesi yerine uygun bir iş bulmak için profesyonellerin ağına katıldığını gösteriyor.

LinkedIn tarafından yayınlanan yeni LinkedIn Students adlı uygulama tam olarak bu işe yarıyor. Geçtiğimiz yılı öğrenciler ile anket yaparak geçirdiklerini belirten uygulamanın ürün yöneticisi Ada Yu, gençlerin tek beklentisinin iş olduğunu fark ettiklerini anlatıyor. Öncesinde öğrencilerin kampüs hayatlarını daha keyifli hale getirmek için çeşitli uygulama ve servisler sunduklarını belirten LinkedIn yetkilisi, tüm bu hizmetlerin 16 Mayıs itibarıyla tarihe karışacağının da haberini verdi.

LinkedIn Students öğrencileri iş hayatına hazırlayacak

Yeni uygulama ise kullanıcılara hangi okulda okudukları, hangi bölümde oldukları ve mezuniyet tarihleri gibi bir dizi basit soru sorarak, öğrencilere yeni mezun kabul eden işletmelerde çeşitli pozisyonlar öneriyor. Ayrıca gençlerin işine yarayacak kariyer odaklı makaleler de yine uygulama üzerinden öneriliyor.

“Bir öğrencinin LinkedIn profiline ekleyebileceği çok da fazla kariyer basamağı bulunmuyor.” Elbette hal böyleyken profesyonellerle dolu bir ağda öğrencilerin yer almasını beklemek haksızlık olurdu. Ada Yu ayrıca öğrencileri doğru kişilerle iletişime geçirmenin de önemli olduğunun altını çizerek, sektörden birilerini tanımanın daha fazla kapıyı açacağını belirtiyor. LinkedIn Students bu işe yarayacak mı, bekleyip göreceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>