LinkedIn’in Çin versiyonu kaldırılıyor

0

LinkedIn Çin

Microsoft LinkedIn’in Çin versiyonunu kaldırma kararı aldı. Microsoft Çin’e özel olarak hareket etmekten vazgeçiyor.

LinkedIn’in Çin versiyonu için yeni karar

2019’da LinkedIn Çinli kullanıcıların telefon numaralarını istemeye başladığında, profesyonel sosyal ağın ülkede farklı bir dizi kurala uyması gerektiği açıktı. Ancak, Çinli yetkililerin ihtiyaç duyduğu gerçek isim doğrulama rejimini kurmanın yeterli olmadığını fark etti. Sansür talebini dengelemek ve ifade özgürlüğünü öven “Batılı değerini” sürdürmek gibi giderek artan bir görevle karşı karşıya kaldı.

Çözüm geri çekilmekti. Geçtiğimiz Ekim ayında Microsoft, LinkedIn’in hala büyük ölçüde “küresel” olanla aynı işlevi gören, hücre numarası doğrulaması gibi ekstra gereksinimlerle aynı işlevi gören Çince sürümüne son vereceğini duyurdu.

13 Aralık’ta Microsoft, Çin’in App Store’unda ve üçüncü taraf Android mağazalarında InCareer adlı bir LinkedIn alternatifini tanıttı. İşlere odaklanan yeni uygulama, LinkedIn’in cephesini taşıyor ancak sosyal besleme ve içerik gönderme seçeneğinden yoksun, aksi takdirde Microsoft’un Çin’deki ekibinin içerik izleme çabalarını gerektirecek. InCareer mesajlaşma özelliğini hala koruyor.

Microsoft, hizmetini Çin’den çeken tek yabancı teknoloji devi değil. Son yıllarda Çin, internet firmalarının ne kadar veri toplayabildiğinden verileri sınırlar arasında nasıl taşıdıklarına kadar her şeyi dizginlemek için bir dizi yeni siber düzenleme getirdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>