Techinside Google News
Techinside Google News

Lityum fiyatları düşünce elektrikli araç satışı arttı

Düşen lityum fiyatları, elektrikli arabaları daha uygun fiyatlı hale getiriyor. ABD’de araç fiyatlarında indirimler peş peşe geldi.
- Advertisement -

Neredeyse tüm elektrikli araba akülerinin ortak maddesi olan lityum genellikle beyaz altın olarak adlandırılıyor. Bu adlandırmanın sebebi dünyada lityumun az olması yüzünden değil, bu madeni çıkaran işletme sayısının az olmasından kaynaklanıyor. Son analizlere göre ocak ayından bu yana lityum fiyatı yaklaşık %20 düşerken elektrikli araç satışları arttı. Bir diğer önemli pil malzemesi olan kobaltın fiyatı yarıdan fazla düştü. ABD ve bakır madeni zengini Peru gibi ülkeler bakır üretimini artırmakta zorluk çektikleri halde elektrik motorları ve piller için gerekli olan bakırın fiyatı da son dönemde yaklaşık %18 düştü.

Tesla indirim yaptı!

Birçok analist malzeme maliyetleri yüksek kalacağı için elektrikli araçların yaygınlaşmasının çok hızlı olmayacağını düşünüyordu. Oysa emtia fiyatlarındaki düşüş, otomobil üreticilerinin elektrikli araç fiyatlarını düşürmesini sağlıyor. Bu ay Tesla, en pahalı iki arabası olan Model S sedan ve Model X spor otomobilinin fiyatlarında ciddi oranda indirim yaptı.

Ocak ayında, Tesla’nın daha uygun fiyatlı Model 3 ve Model Y araçları ile Ford Motor’un Mustang Mach-E modelinin fiyatı düşmüştü. ABD’de elektrikli araç fiyatlarının şubat ayında bir önceki aya göre bin dolar azaldığı hesaplanıyor.

Bu ay Colorado’da bir fabrika kurma planı olduğunu açıklayan pil üreticisi Amprius Technologies’in CEO’su Kang Sun, “Elektrikli araçlar için en büyük engel maliyet” diyor. Sun, fiyatların düşmesinin elektrikli araç satışına olumlu etkisi olacağını tahmin ediyor.

Lityum fiyatları düşmeye devam edecek mi?

Bazı uzmanlar, elektrikli otomobil alımlarına yönelik sübvansiyonların sona ermesinin ardından Avrupa ve Çin’deki satış büyümesinin yavaşlaması gibi kısa vadeli faktörler yüzünden lityum fiyatlarının düştüğünü düşünüyor. Ancak diğer endüstri uzmanları, bu düşüşün, yeni madenlerin ve işleme tesislerinin lityum sorununu beklenenden daha erken çözdüğünü gösterdiğini savunuyor. Enerji depolama kabiliyeti nedeniyle piller için uygun olan lityumun üretimi ton başına 5.000 ila 8.000 ABD Doları arasında; satış fiyatı ise bunun 10 katını buluyor. Bu yüzden lityum bankalar ve yatırımcılar için en karlı ürünlerden biri olmaya devam ediyor.

Ekonomistler üretim ile satış arasındaki 10 kat farkın çok yüksek olduğunu, bu yüzden lityum fiyatının düşmesini beklediklerini belirtiyorlar.

ABD’de hükümet cephesi talebin artacağını hesaplıyor. Dışişleri Bakanlığı Ekonomik Büyüme, Enerji ve Çevre Müsteşarı Jose W. Fernandez, temiz enerjiye geçişi desteklemek için lityum arzının 2050 yılına kadar 42 kat artması gerektiğini söylüyor. Bunun için daha fazla lityum üretilmesi gerekiyor. Maden işletmecileri, fiyat yüksekliğinin sebebinin maden işletmelerinin azlığından ve madencilik maliyetlerinden kaynaklandığını söylüyor çünkü aslında dünyada yeterince lityum bulunuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir