Lityum rezervlerinde mevcut durum nasıl?

0

Lityum rezervleri

2021’in sonunda, küresel olarak bilinen lityum kaynakları rezervleri, Güney Amerika ve Avustralya ağırlıklı olmak üzere 89 milyon tona yükseldi. Bununla birlikteBolivya’nın 21 milyon ton lityum kaynağı, Arjantin’in 19 milyon tonu, Şili’nin 9.8 milyon tonu ve Avustralya’nın 7.3 milyon ton kaynağı bulunuyor.

Elektrikli araç pillerine olan talep katlanarak artmaya devam ederken, lityuma olan talepte de ciddi artış yaşanıyor. Çin’de lityum karbonat fiyatları Ocak ayında ton başına 300.000 yuan’ı (66.195 $) geçti ve şimdi ton başına 382.500 yuan’a (84.423 $) yükseldi.

Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmaları (USGS) raporunda, “Lityum arz güvenliği Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki teknoloji şirketleri için en büyük öncelik haline geldi Akü tedarikçileri ve araç üreticileri için güvenilir, çeşitlendirilmiş bir lityum tedariki sağlamak için teknoloji şirketleri ve keşif şirketleri arasında stratejik ittifaklar ve ortak girişimler kurulmaya devam etti” denildi.

Killi Resources CEO’su Kathryn Cutler, “Nadir toprak elementleri, özellikle otomobillerin karbondan arındırılması ve elektrifikasyonu konusunda endüstrinin tedarik zinciri için giderek daha önemli hale geliyor ve West Tanami projemize ek değer sağlıyor” diyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>