Techinside Google News
Techinside Google News

LoanSnap: Yüzlerce milyon dolarlık bir fintekin yükselişi ve çöküşü!

Yapay zekâ fintek firması LoanSnap 100 milyon dolar fon topladıktan sonra dava ediliyor, para cezasına çarptırılıyor ve tahliye ediliyor
- Advertisement -

ABD merkezli yapay zekâ mortgage ve ipotek girişimi LoanSnap alacaklıların açtığı davalarla karşı karşıya ve Güney Kaliforniya’daki genel merkezinden tahliye ediliyor. Şubat ayında Visa’nın prestijli Fintech Fast Track programına kabul edilen ilk mortgage şirketi olan LoanSnap çalışanlarının oldukça huzursuz olduğu ve firmanın batma ihtimali olduğu öne sürülmekte.

Seri girişimciler Karl Jacob ve Allan Carroll tarafından kurulan LoanSnap, 2017 tohum turundan bu yana yaklaşık 100 milyon dolar fon topladı. LoanSnap’e göre yatırımcılar arasında Richard Branson’ın dünyaca ünlü Virgin Group’u, Chainsmokers’ın Mantis Ventures’ı, Baseline Ventures ve Reid Hoffman gibi ünlü yatırımcılar da yer alıyor. Bu göz kamaştıran yükselişle birlikte mortgage ve ipotek üzerine uzmanlaşmış ender fintek girişimlerinden birisi, yapay zekâ ve bulut desteğiyle devasa bir oyuncuya dönüşebileceğini gösterdi.

Ancak topladığı sermayeye rağmen, Aralık 2022’den bu yana LoanSnap, aralarında Wells Fargo’nun da bulunduğu en az yedi alacaklı tarafından dava edildi ve bu alacaklılar girişimin kendilerine 2 milyon dolardan fazla borcu olduğunu iddia etti. LoanSnap ayrıca eyalet ve federal kurumlar tarafından para cezasına çarptırıldı ve Connecticut’ta faaliyet gösterme lisansını neredeyse kaybediyordu. Tüm bu gelişmelere şimdi firmanın genel merkezinden tahliyesi de eklendi.

LoanSnap henüz kapanmamış olsa da, iki çalışana göre, çalışanlar şirketin geleceği konusunda netlik beklerken şirket içindeki hava oldukça üzücü. Firmanın yılın ilk aylarında bazı maaş bordrolarını ödeyemediği ve personel kesintisine gittiği bildiriliyor. En yüksek noktasında LoanSnap 100’den fazla çalışana sahipti. Bir kaynağa göre, işten çıkarmalar ve yıpranma sonrasında bu sayı 50’nin altına düştü.

Alacaklılar dava açtı, kurumlar LoanSnap’e ceza kesti

2021 yılında, federal düzenleyicilere sunulan verilere göre, LoanSnap toplam değeri yaklaşık 500 milyon dolar olan yaklaşık 1.300 kredi oluşturdu – her ikisi de başlangıç için rekor. 2023 yılına gelindiğinde LoanSnap, Tüketici Finansal Koruma Bürosu’na (CFPB) o yıl için yalnızca 122 kredi verdiğini bildirdi (ancak veriler nihai olmayabilir).

Rekor kredi sayısına rağmen, 2021’de sorun çoktan baş göstermeye başlamıştı. Yasal belgeler, Mayıs 2021’de, LoanSnap’in Hoffman gibi yatırımcılarla 30 milyon dolarlık Seri B’yi duyurduğu aynı ayda, ABD Konut ve Kentsel Gelişim Bakanlığı İpotek İnceleme Kurulu’nun şirketle bir uzlaşma anlaşması imzaladığını gösteriyor. LoanSnap yanlış yaptığını kabul etmese de, ajans, 2019 mali yılı çeyrek sonu net değerinin %20’sini aşan bir işletme zararını FHA’ya bildirmediği için Federal Konut İdaresi (FHA) gerekliliklerini ihlal ettiğini iddia etti. Şirket 25.000 dolar ceza ödemeyi kabul etti.

LoanSnap için yolun sonu mu görünüyor?

2021’den bu yana, LoanSnap aleyhine Better Business Bureau’ya en az üç şikayet yapıldı ve şirket şu anda F derecesine sahip. Bu şikayetler, girişimin iade edilmeyen ücretler talep ettiğini ve daha sonra kredileri zamanında kapatamadığını veya bir emanet hesabından vergi ödemediğini iddia ediyor. Ayrıca, Tüketici Finansal Koruma Bürosu’na yapılan dört şikâyette tüketiciler LoanSnap’i tam ödenmiş bir krediyi düzgün bir şekilde kapatmak yerine başka bir kredi verene satmakla, tüketicileri ipotek onayları konusunda yanıltmakla ve emanet hesaplarında kısa devre yapmakla suçladı.

Bir kaynak, Aralık 2022 ile Mayıs 2024 arasında en az yedi alacaklının LoanSnap’e dava açtığını ve şirketin en az üç CFO değiştirdiğini söylüyor. 2024 Şubat ayında LoanSnap, Costa Mesa’daki ev sahibi tarafından şirketin kira ödemeyi bıraktığı ve yaklaşık 405.000 $ borcu olduğu iddiasıyla dava edildi. Mahkeme dosyalarına göre, LoanSnap davaya cevap vermeyince, yargıç şikayette temerrüde düştüğüne karar verdi ve ev sahibine Mayıs ayı ortasında LoanSnap’i tahliye etmesi için onay verildi. (LoanSnap’in San Francisco’da ikinci bir ofisi vardı, ancak bu ofisin hala kullanımda olup olmadığı belli değil). Mayıs ayında yeni bir dava açıldı. LoanSnap’e 5 milyon dolar borç veren bir vergi şirketi, LoanSnap’in ödeme yapmayı bıraktığını ve 900.000 dolardan fazla borcu olduğunu iddia ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir