Lojistikte blockchain dönemi

0

Lojistikte blockchain

Hollanda’da bulunan Rotterdam Limanı’nda blockchain kullanılmaya başlanacak. Lojistikte blockchain ile hız ve verimlilik artışı sağlanacak.

Lojistikte blockchain yeni fırsatlar sunuyor

Blockchain teknolojisinin en verimli kullanım alanları arasında, finans sektörüyle birlikte lojistik sektörü yer alıyor. Hollanda, blockchain lojistikte kullanımı için önemli bir adım atıyor.

Rotterdam Limanı’nda başlatılacak pilot proje kapsamında, lojistik şirketleri ile birlikte çalışılacak. Bu pilot projenin amacı ise limanda bulunan milyonlarca konteyner için güvenliği ve verimliliği artırmak olacak.

Secure Container Release tarafından yapılan açıklamada, bu pilot uygulamada PIN kodu sistemi yerine dijital bir sinyal kullanılacağı belirtildi. Böylelikle hataların ve gecikmelerin önüne geçileceği, manuel işlem yapmaya gerek kalmayacağı belirtiliyor. Ayrıca PIN kodu sisteminde yaşanan sahtakerlıkların da önüne geçilecek olması, sistemi daha güvenilir kılıyor.

İlgili operatörler, konteynerlerin doğru görevliye verildiğinden emin olabilecek ve konteynerin verildiğine dair ellerinde dijital bir kanıt bulunacak. Gizlilik sözleşmelerinin de bulunduğu token sayesinde, ticari ilişkilere dair belgelerin de gizliliği sağlanıyor.

Şu anda prototip aşamasında olan projedeki eksiklerin giderildikten sonra, lojistik sektöründe yeni bir dönemin başlaması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>