Londra otonom otobüs testlerine hazırlanıyor

0

Londra şehri, toplu taşımada otonom araçlara geçiş için önemli bir testi, üç hafta içinde gerçekleştirecek.

Otonom otobüs geliştiren Oxbotica şirketinin aldığı test iznine göre, şirket üç hafta içinde, 100 Londralı’yı, Greenwich ve Londra arasında taşıyacak.

Şimdiden 5000 kişinin deney için aday olduğu ilk test sürüşü, şirketin geliştirdiği 4 kişilik özel otnom shutlle’lar ile gerçekleştirilecek. Normale direksiyonu olmayan ve şoförü bulunmayan bu araçlarda bu defalık güvenlik gerekçesiyle bir direksiyon ve başında bir de şoför bulunacak. 

Aracın hızı ise yolcuları biraz rahatsız edecek. Dünyadaki en yavaş otobüsten bile daha yavaş gidecek olan test aracı şehir yollarında sadece 16 km/s hız yapacak. Bu da bir insanın ortalama koşu hızından biraz daha yüksek bir hız. 

Projede kullanılan otobüsler şimdilik çok küçük modeller. Firma testlerde başarılı olursa bu shuttle’ları, üniversite kampüslerinde veya benzeri büyük alana kurulu şirket veya kurumlarda, özel taşıma aracı olarak pazarlamak istiyor. Londra’nın iki katlı kırmızı otobüslerinin yerinin almak içinse, otonom sürüş teknolojilerinin daha çok yol kat etmesi gerekecek. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>