Londra’da polisin yüz tanıma deneyi skandala dönüştü

0

Londra’nın en prestijli semtlerinden biri olan Nothing Hill’de düzenlenen bir müzik festivali aynı zamanda Londra polisinin yüz tanıma teknolojisini test etmek için bir fırsat doğurdu. 

Daha önce yüz tanıma teknolojisi ile arananlar tespit edip tutuklama yapan polis, müzik festivalini de teknolojiyi denemek için bir fırsata çevirmek istedi.

Sokak konserleri ile dolup taşan Nothing Hill semtinde festivale katılan kalabalığı kameralarla tarayan polis, yüz tanıma teknolojisi sayesinde aranan insanları yakalamayı umuyordu. Bu amacına da ulaşarak birkaç aranan şüpheliyi tespit etmeyi başaran Londra polisini hayal kırıklığına uğratan ise yüz tanıma sisteminin isabetsiz analizleri oldu.

Festival boyunca 35 kişiyi yanlış tespit ederek polisi alarma geçiren sistem, polisin bir kişiyi de yanlışlıkla tutuklamasına neden oldu. Tutuklanan kişinin karakolda uzun süren sorgular sonunda yanlış kişi olduğu anlaşıldı ancak polis günü mahvolan festival katılımcısının emniyet müdürlüğünü dava etmeye hazırlanmasına engel olamadı.

Bir diğer deyişle, yüz tanıma teknolojisinin yanlış tespitleri azaltana kadar şehir hayatında kullanıma girmesine hala vakit bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>