LPWAN geliri 2027’de 2.3 milyar dolara ulaşacak

0

LPWAN geliri

Kaleido Intelligence, hücresel LPWAN’ın 2027 yılına kadar sürekli bağlantı gelirinde 2.3 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Kaleido Intelligence Baş Analisti James Moar: “LPWAN’ın sürdürmesi gereken hassas bir dengeleme eylemi var. Veriye dayalı para kazanmanın ağ operatörleri için ekonomik olmadığı gösterildi” diyor.

Avrupa’nın 2027 yılı sonuna kadar tüm giden roaming LPWAN bağlantılarının yaklaşık üçte birini oluşturması bekleniyor. Çin’in NB-IoT’ye güçlü şekilde odaklanmasının 2027 yılına kadar bağlantı hacmindeki liderliğini koruması bekleniyor. LTE-M’nin tahmin döneminin sonunda dünyanın geri kalanında yüzde 51 pazar payına ulaşması bekleniyor. LTE-M bağlantılarının yüzde 30’u 2027’de dolaşımda olacak.

Hem NB-IoT hem de LTE-M genelinde, birleşik dolaşım gelirinin yılda 500 milyon doların altında kalması bekleniyor.

Kaleido Intelligence, ekosistem genelinde düşük veri hızları nedeniyle geleneksel para kazanma stratejilerinin hücresel LPWAN için çok az gelir sağlayacağı konusunda uyarıyor. Ortalama bağlantının 2022’de ayda yalnızca 16 sent getirmesi, 2027’de 10 sentin altına düşmesi ve LPWAN bağlantısı için yılda ortalama 1 dolara yaklaşması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>