Lyft elektrikli scooter kiralamaya başladı

0

Elektrikli scooter’lar, araç kiralama şirketlerinin yeni savaş cephesi olarak ABD’de büyük dikkat çekiyor.

Scooter’lı dünya

ABD’de genç nüfusun giderek artan oranda elektrikli scooter ile seyahat etmek istemesi, bu pratik ve hızlı ulaşım aracına olan talebi artırıyor. Ev ve iş yeri arasında elektrikli scooter kullananların yanında, sosyal aktivitelerine katılmak için, ulaşım aracı olarak otomobil yerine scooter kullanan, hem trafikten hem de park yeri aramak gibi zaman alıcı sorunlardan kurtuluyor, ayrıca otomobille yolculuk etmekten çok daha ucuza, ulaşım ihtiyaçlarını gidermiş oluyorlar.

Bu artan talep karşısında Uber ve Lyft başta olmak üzere, çok sayıda araç kiralama servisi, elektrikli scooter kiralamak için rakipleriyle yarışıyor. 

Lyft şimdi, bu konudaki ilk hizmetini Denver’da vermeye başladı ve Denver halkına elektrikli scooter kiralama hizmetini açtı. Ayrıac Denver, ABD’de elektrik scooter kiralama/paylaşma servisi veren ilk şehir oldu.

Lift Colaroda City bölgesinde, toplu taşımacılığın zayıf olduğu alanlara 100 adet elektrikli Scooter yerleştirdi. Lyft kullanıcıları bu araçları uygulamaları sayesinde kolayca bulup kullanmaya başlayabiliyorlar ve kullanım ücreti de kredi kartlarından tahsil ediliyor.

Ancak bu araçları gece yarısı veya sabahın köründe kullanmak mümkün olmayacak. Lyft araçları sabah 6 ve akşam 8 arasında kullanıma açıyor. Aracın kilidini açmak için 1 dolar ücret ödenirken, sonraki her dakika için 15 sent ücret alınıyor.

Ayrıca Lyft, yıllık 5 dolarlık abonelik ücreti karşılığında, 30 dakikalık ücretsiz kullanım hakkı da veriyor. Bu da özellikle düşük gelirli vatandaşların, scooter’ları daha rahat kullanması ve evlerinden toplu taşıma duraklarına kadar rahatça ulaşabilmeleri için bir fırsat yaratıyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>