Maaş zamlarında kilit rol çalışan performansı mı?

0

Maaş zamları

Gartner araştırması, kuruluşların yalnızca yüzde 51’inin ücretlerini yalnızca enflasyon karşısında en iyi performans gösterenler için artırmayı planladığını gösteriyor.

Araştırmada 130 CEO ve CFO’yla anket yapıldı ve onlara kuruluşlarının maaşlı çalışanların ücretlerini enflasyona göre nasıl ayarlamayı planladığını sordu. İş liderleri, tüm çalışanlar veya en iyi performans gösteren çalışanlar arasında seçim yapmak zorundaydı.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 25’i en kısıtlayıcı yaklaşıma oy vererek, yalnızca seçilen pazarlarda en iyi performans gösterenlere ücret artışı teklif etti. Diğer yüzde 27 ise, tüm pazarlarda yalnızca en iyi performans gösteren maaşlı çalışanlara yapılan zamlar için oy kullandı. Bu, ankete katılan CEO’ların ve CFO’ların yarısından biraz fazlasının performansa dayalı bir yaklaşımı tercih ettiği anlamına geliyor.

Gartner’da araştırma başkan yardımcısı Randeep Rathindran , “Yükselen işgücü maliyetleri, işletme nakit akışı üzerinde en olumsuz etkiler arasında yer alıyor ve bunu, performans veya belirli pazarlarda ücret artışlarına yönelik daha sınırlı bir yaklaşım görüyoruz” diyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>