Techinside Google News
Techinside Google News

Mac satışları yüzde 31 düştü ama iPhone’lar rekor kırdı

Apple 2023 ikinci çeyreği için yeni istatistikler paylaştı. Mac satışları yüzde 31 düşerken, iPhone'lar rekor kırdı.
- Advertisement -

Apple 2023 ikinci çeyreği için yeni istatistikler paylaştı. Mac satışları yüzde 31 düşerken, iPhone’lar rekor kırdı.

Apple, 2023 mali yılının ikinci çeyreğine denk gelen 2023’ün ilk çeyreği için istatistikler paylaştı. Akıllı telefonlar bir kez daha rekor gelir getirdi ancak Mac satışları keskin bir şekilde düştü.

Apple’ın geliri yıldan yıla yüzde 3 düşüşle 94.8 milyar dolara geriledi ve akıllı telefon segmenti, tarihi bir rekor olan 51.33 milyar doları getirdi. Büyüme ise yüzde 2 oldu. Geçen çeyrek tüm üreticiler için hayal kırıklığı yaratırken, bu bir başarı olarak kabul edilebilir. Ayrıca satışlar ortalama yüzde 15 düştü.

iPhone’lar rekor kırmaya devam ediyor

Akıllı telefonlar, Apple’ın toplam gelirinin yarısından fazlasını (yüzde 54) oluşturuyor. Ancak, net gelir 25 milyar dolardan 24.16 milyar dolara ve faaliyet karı 29.9 milyar dolardan 28.3 milyar dolara düşerek yüzde 44.3 kar marjı elde etti.

Mac satışları bir önceki yıla göre yüzde 31 düşerek 7.17 milyar dolara geriledi. Ancak küresel kişisel bilgisayar pazarındaki yıldan yıla yüzde 33’lük daralma göz önüne alındığında bu çok da önemli değil.

iPad tabletlerinden elde edilen gelirler de düştü, ancak bu kadar hızlı olmadı. M2 çip modellerinin gelişine rağmen satışlar yüzde 13 düşerek 6.67 milyar dolara geriledi. Analistler daha yüksek gelir öngörmüş olsalar da bu, Apple’ın beklentileriyle uyumluydu.

Kulaklıklar da dahil olmak üzere giyilebilir cihazlar, bir önceki yıla göre yüzde 1 düşüşle 8.76 milyar dolar getirdi. Toplam ürün geliri, yüzde 36,7 kar marjı ile yüzde 5 düşüşle 73.9 milyar dolara geriledi. Düşüşün ana nedeni, Mac’lere olan düşük talep oldu.

Hizmetlere gelince, bu alan Apple’a 20.9 milyar dolarlık rekor bir gelir getirdi. 2022 takvim yılının ilk çeyreğine kıyasla gelir yüzde 5,5 arttı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir