Magic Leap test sürecine mi girdi?

0

Arttırılmış gerçeklik oyunu Pokemon Go, birkaç gün içinde yüz milyonlarca telefona indirilmişken ve dünyada bir çılgınlık haline dönüşmüşken, aynı teknolojinin daha gelişmiş hali üzerinde çalışan Magic Leap şirketinden de heyecan veren bir haber geldi.

Google’dan aldığı yarım milyar dolarlık yatırımla bir anda teknoloji dünyasının gündemine oturan, toplamda ise 1,5 milyar dolara yakın fon toplayan ancak çalışmaları hakkında hiçbir sır vermeyen Magic Leap’ın CEO’sunun açıklamalarına göre şu anda binlerce kişi Magic Leap’ın “karışık gerçeklik” teknolojisini test ediyor ancak hepsi de bu konuda tek kelime etmemek üzere yeminli. Dolayısıyla medyaya hiçbir bilgi sızmıyor.

Magic Leap’in, gözlük şeklinde yeni bir bilgisayar geliştirmeye çalıştığı biliniyor. Google’ın Glass gözlüklerine de benzetilebilecek bu yeni akıllı gözlük/gözlük bilgisayar ürününün, Glass’tan çok daha gelişkin olduğu düşünülüyor. Hatta Google’ın Glass projesinden vazgeçmesinin sebebi olarak da Magic’e yatırım yapmış olması ve Glass’ın yerine bu gözlüğü öne çıkarmayı planlaması gösteriliyor.

Bu gözlükler, çevredeki gerçek görüntülerin üzerine sanal görüntüler bindiriyor ve bu görüntüleri doğrudan göz bebeği üzerine yansıtarak, dışarıdan görülemeyen ancak insan beyni tarafından ‘gerçek’ gibi algılanan hologramlar oluşturabiliyor.

Magic teknolojisi ile Star Wars filmleri geliştirmek üzere çalışma yaptıı bilinen Disney Stüdyoları’nın  CEO’su Bob Iger ise gözlükle yaşadığı deneyimini, “büyülü” olarak nitelendiriyor. “Üzerime doğru küçük bir peri geldi ve sonra etrafımda dolanmaya başladı, onun gerçek olmadığına inanmam çok zor oldu,” ifadelerini kullanan Iger, 600 çalışana sahip gizemli şirketin karışık gerçeklik teknolojisi hakkındaki merakı daha da azdırmış durumda.

Magic Leap’in CEO’su Rony Abovitz, Lucas Film’in stüdyolarına yakın olan eski Motorola fabrikasının binasını kiralayarak yerleşmiş olduklarını ve çalışmalarını burada sürdürdüklerini de vurguluyor. Ayrıca Lucas Film binasının içinde de “gizli” bir laboratuvarları olduğunun altını çiziyor. Öyle görünüyor ki, Google ve Magic Leap, çok etkileyici bir sürpriz yaparak, Silikon Vadisi’nin iPad tanıtımından beri peşinde olduğu “yeni büyük şeyi” kısa süre sonra duyurabilir. Sonrasında ise, öncelikle yeni Star Wars filmleri olmak üzere, sayısız sinema filmini ve video oyunlarını, sanki o dünyaların içindeymiş gibi, gözlüğümüzü takarak deneyimleyebileceğiz ve beynimiz yaşadıklarımızın gerçek olmadığını kabullenmekte son derece zorlanacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>