Mahkeme kararı: ABD Başkanı Twitter’da hiç kimseyi engelleyemez

0

Trump’ın Twitter’da başkalarını engellemesi ifade özgürlüğüne karşı olarak değerlendirildi

ABD Federal Temyiz Mahkemesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter’da hiçbir kullanıcıyı engellemeyeceğine hükmetti. Mahkeme, ABD Başkanı veya diğer kamu yöneticilerinin Twitter’da kendilerine yönelik görüş veya eleştiri dile getirenleri engellemesinin ülke anayasasının 1. Ek Maddesine göre ifade özgürlüğü hakkının engellenmesi olarak değerlendirdi.

Hâkim: Kamu görevlileri başkalarını çevrimiçi diyaloğun dışında bırakamaz

Karar 3’a karşı sıfır oyla alındı. Karara ilişkin görüşlerini açıklayan Bölge Hâkimi Barrington Parker, “ABD Anayasası’nın 1. Ek Maddesi, sosyal medya hesabını her türlü resmî amaç için kullanan bir kamu görevlisine kişileri, başka türlü açık bir çevrimiçi diyaloğun dışında bırakmak için izin vermez. Çünkü kişiler resmî olarak aynı fikirde olmayan görüşlerini dile getirdi” ifadesini kullandı.

Trump’ın engellediği isimler

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter’da engellediği kişiler arasında Maryland Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Philip Cohen, Ünlü romancılar Stephen King ve Anne Rice, Komedyen Rosie O’Donnell, Model Chrissy Teigen ve Oyuncu  Marina Sirtis bulunuyor.

Beyaz Saray ve Adalet Bakanlığı’ndan karar hakkında herhangi bir değerlendirme gelmedi.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>