Techinside Google News
Techinside Google News

Mail.ru CEO’su: e-posta ölmedi!

Dmitry Grishin e-postanın yerini alacağı düşünülen uygulamaların balon olduğunu söylüyor.
- Advertisement -

Bazı insanlar sizi sosyal ağların, mesajlaşma uygulamalarının ve Asana ile Slack gibi ortak çalışma uygulamalarının yükselişiyle birlikte e-postanın sonunun yakında geleceğine veya hali hazırda geldiğine ikna etmeye çalışacaktır. Dmitry Grishin gibi birine sorarsanız bunların hepsi palavra.

Elbette Grishin tarafsız değil. Kendisi 100 milyon aktif hesap ile Rusya’nın en büyük e-posta sağlayıcısı Mail.ru grubunun CEO’su ve kurucu ortağı. O henüz kendi şirketinin temeli olan e-posta teknolojisinden ümidi kesmemiş. Aksine bu konuda gayet inatçı.

Grishin bir söyleşide ‘‘E-posta evrenseldir’’ diyor.

Mail.ru e-postayı kucaklayan ve onu geliştirmeye çalışan teknoloji devlerinden biri. Google yakın zamanda Gmail’in mobil sürümünün yeniden keşfedilmiş bir hali olan Inbox’ı yayınladı. Microsoft geçtiğimiz haftalarda e-posta girişimi Acompli’yi satın aldı. Ve şimdi Mail.ru kendi e-posta uygulaması olan, sadece mobil destekleyen ve modern çağda e-postanın nasıl olması gerektiğini yeniden düşünen myMail’i çıkartıyor.

MyMail sadece Mail.ru hesap sahipleri için değil. Mail.ru grubu Rusya’nın dışına yoğunlaştıkça (şirket geçtiğimiz sene California Mountain View’de bir ofis açmıştı) hali hazırda insanların kullandığı Google Mail, Yahoo, Microsoft Outlook, Microsoft Windows Live Hotmail ve AOL gibi değişik e-posta sağlayıcılarını destekliyor.

Grishin’in temel fikri e-postanın inanılmaz bir şekilde hâlâ temel iletişim aracı olması. Örnek vermek gerekirse hayatınızdaki herkes aynı sosyal ağı veya mesajlaşma uygulamasını kullanmıyor. Bu da e-postaya öteki servislere göre bazı kesin avantajlar veriyor, bu servislere Mail.ru grubunun yönettiği VKontakte ve Odnoklassniki sosyal ağları da dahil.

Grishin ‘‘Eğer sana bir şey yazmak istersem e-posta ile yazarım çünkü e-postan olduğuna eminim. Ama bir Slack hesabın olup olmadığına emin değilim’’ diyor.

myMail ile Mail.ru grubu bazı ilginç şeyler yapmış. Şifreleri tamamen devre dışı bırakmış. Kullanıcılara her bir e-posta hesabı için ayrı ayrı push bildirimlerini yönetme imkanı vermiş. Ayrıca eğer Mail.ru e-postayı gönderen kişinin herkese açık bir fotoğrafını bulabilirse o kişiye küçük bir profil resmi olarak atıyor, böylece siz mail yazarken bu profil resmini görebiliyorsunuz.

Grishin ‘‘Birinin sadece e-posta adresini ve resmini göstermek inanılmaz karmaşık bir teknoloji. Fakat kullanıcılar için bu, basitlik anlamına geliyor’’ diyor.

Ek olarak Grishin size myMail uygulamasının sevenin sadece kendisi olmadığını söyleyecektir. Söyleşide uygulamasının popülaritesini göstermek için iPhone 6 Plus’ını çıkartan Grishin onun Apple App Store’da üretkenlik kategorisindeki en iyi ücretsiz uygulamalar sıralamasında Asana ve Trello’dan daha yüksekte olduğunu gösterdi. Gerçekçi olmak gerekirse uygulama Gmail ve Yahoo mail uygulamalarını koltuğundan etmeyi başaramamıştı. Tabii SnapChat, WeChat, ve WhatsApp gibi büyük sosyal uygulamalarını da. Fakat myMail Google’ın yeni Inbox uygulamasının bir adım gerisindeydi.

Grishin, Apple’ın standart e-posta uygulamasını da açarak myMail gibi bir uygulama varken kimin böyle birşey ile e-posta yazacağı düşüncesini sesli bir şekilde dile getirmekten de çekinmedi. Son olarak myMail hakkında ‘‘bunun gerçekten havalı bir şey olduğuna inanıyorum’’ diye konuştu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir