Makine öğrenimi eBay’i nasıl değiştirecek?

0

Alışveriş sitelerine girdiğinizde ana sayfada rastgele ürünler yerine sizin zevkinize göre donatılmış, hatta “tam da bu ürünü almak için gelmiştim” dediğiniz seçeneklerle karşılaşıyorsanız, büyük ihtimalle o platform makine öğrenimi, tahmine dayalı analitik ve diğer iş analitiği teknolojilerinden faydalanıyordur. Bu işi en iyi yapan e-ticaret portali hiç kuşkusuz Amazon. Şirketin perakende alanında hızlı büyümesinin arkasında, dev bir pazar yerini, her ziyaretçi için özelleştirilmiş hale getirmekteki başarısı yatıyor.

Şimdi ise benzer bir taktiği eBay kullanmaya hazırlanıyor. Hatta bunun için bir satın alma yapmayı da ihmal etmiyor: eBay, özellikle ticaret odaklı makine öğrenimi alanında uzmanlaşmış SalesPredict adlı startup’ı satın alacağını açıkladı.

SalesPredict öğrenme motoru ne işe yarıyor?

Bu startup tarafından geliştirilen öğrenme motoru, sipariş geçmişinizi inceleyip analiz ederek, ilginizi çekebilecek yeni ürünler öneriyor. İşletmeler bu sayede ürün veya hizmet almakla en çok ilgilenen müşterilere odaklanarak daha başarılı pazarlama faaliyetlerine girebiliyor.

eBay’in de hedefinde bu yeni yetenekleri Amazon ile rekabette kullanmak var. Amazon’da karşılaştığınız ana sayfa, daha önce satın aldığınız veya ziyaret ettiğiniz ürünlerle ilgili olacak şekilde değişiyor. Yakında eBay de benzer bir sisteme geçerek, her ziyaretçiye kendini özel hissettirmek istiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan eBay Yapılandırılmış Veri Genel Müdürü Amit Menipaz, SalesPredict’in tahmine dayalı analitik ve makine öğrenimi alanındaki derin uzmanlığının eBay’in yapılandırılmış veri çalışmalarına büyük katkı sağlayacağını belirtiyor ve ekliyor: “Alıcılarımız açısından baktığımızda, bu satın alma sayesinde ürünlerimizdeki fiyat farklılıklarına nasıl tepki verildiğini daha iyi anlayacağız. Satıcılarımız açısından ise birim ürünün birim zaman aralığında satış ihtimalini artıracak tahmine dayalı modeller geliştirebileceğiz.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>