Makine öğrenimi ile ilaç geliştirildi

0

Makine öğrenimi ile ilaç

Yapay zeka ve makine öğrenimi ilaç sektöründe, artık doğrudan kullanılmaya başlandı. Makine öğrenimi ile geliştirilen ilacın testlerine de başlandı.

Japonya’da makine öğrenimi ile ilaç test ediliyor

Hayatımıza günlük pratik uygulamalarla giriş yapan yapay zeka teknolojisi, artık bunun çok daha ötesine geçmeye başladı. Yapay zeka ve makine öğrenimi, günümüzde hizmetten üretime kadar neredeyse tüm sektörlerde kullanım potansiyeline sahip.

Yapay zeka ve makine öğreniminin doğrudan etkilediği sektörlerden biri de ilaç sektörü. Japonya’da merkezli ilaç şirketi Sumitomo Dainippon Pharma, makine öğrenimini kullanarak ilaç geliştiren ilk şirketlerden biri oldu. Obsesif bozukluğun tedavisi için geliştirilen DSP-1181 isimli ilaç, 12 aylık bir çalışma sonunda birinci aşama klinik çalışmalar için hazır duruma geldi.

İlaç birinci aşama testlerini geçerse, yeni bir test dönemi daha başlayacak.

Geliştiriciler, bir ilacı geliştirme maliyetinin milyarlarca dolara ulaşabildiğini, yapay zeka ve makine öğrenimi ile bu maliyetlerin düşebileceğini söylüyor. Ancak bunun uygulanabilir olup olmadığının, DSP-1181 ilacıyla net bir şekilde görüleceği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>