Makine öğrenimi, insanı yendi!

0

Makine öğrenimi

Makine öğrenimi, birçok işi insanların elinden alacağını son deneyle adeta ispatladı. Çinli teknoloji devlerinin araştırma birimi olan Data Science of Technologies, derin sinir ağı modelinin Stanford Soru Yanıtlama Veri Setinde insanları yenen ilk makine olduğunu açıkladı.

Makine öğrenimi vs İnsan

Alibaba, derin sinir ağı modeli küresel bir okuma testinde insanlardan daha yüksek puan aldığını duyurdu. Bu gelişmenin, sistemlerde insana olan ihtiyacı azaltacağı düşünülüyor. Data Science of Technologies, Stanford Soru Yanıtlama Veri Setinde (Squad) 82.44 puan elde edildiğini açıkladı. İnsan deneklerde elde edilen puan ise 82.304 olmuştu.

Tencent, Google, IBM, Microsoft, Samsung, Tel-Aviv Üniversitesi ve Güney Kore’nin Kangwon Ulusal Üniversitesi dahil çeşitli üniversiteler, araştırma kurumları ve teknoloji tedarikçileri bu deneye katıldı. Squad, 500’den fazla Wikipedia makalesine dayanan 100.000’den fazla soru-cevap kümesi içeriyordu. Çalışmada makine öğrenimi sistemlerinin bu sorulara verdikleri cevapların doğruluğu incelendi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>