Makine öğrenimi kullanımı ne durumda?

0

Makine öğrenimi

Makine öğrenimi dijital dönüşümün ve iş süreçlerinin otomatikleşmesinin ana bileşeni olarak karşımıza çıkıyor. Oxford Economics tarafından yürütülen çalışmada, 11 ülkede 500’ü aşan CIO’yu ve Singapur, Avustralya ve Yeni Zelanda’yı kapsayan bir anket yapıldı. Anket sonuçları makine öğreniminin bugünü ve yarını hakkında önemli istatistikler içeriyor.

Singapur’daki CIO’ların yüzde 52’lik kesimi, makine öğrenimi araçlarının karmaşık kararlar almada işletmelerin başarısı için zorunlu olduğuna inanıyor. Ancak makine öğrenimi kullanımında Singapur’daki şirketlerinin oranı yüzde 32, Avustralya’da yüzde 59, Yeni Zelanda’da ise yüzde 49’ta kaldı. Makine öğreniminin getirdiği daha büyük otomasyon ağında yüzde 87’si karar verme sürecini hızlandıracağına, yüzde 80’i ise bu kararların doğruluğunu artıracağına inanıyor.

Makine öğrenimi önündeki engeller

“Makine öğreniminin kullanımında karşılaşılan zorluklar nedir?” sorusuna ise Singapur’daki katılımcıların yüzde 70’i eski süreçleri işaret ederken yüzde 65’i kötü veri kalitesini gösterdi. Önemli bir kısım ise makine öğrenme sistemlerini yönetmek için gerekli becerilerinin eksik olduğunu, ayrıca bunun maliyetinin yüksek olduğunu belirtti. Yüzde 40’lık bir kesim de işletmelerinde yeni teknoloji edinmeye ayrılmış genel bir bütçe eksikliğini vurguladı.

ServiceNow’un Pazarlama Başkan Yardımcısı olan Duncan Egan, Singapur’daki CIO’ların yüzde 63’ünün makine öğrenmesinin getirdiği otomasyon yeteneklerinin önümüzdeki üç yıl içinde firmanın en önemli başarı faktörü olacağına inandığını belirtti. Makine öğrenimi için kullanılan iki ana alan olarak sırasıyla yüzde 87 güvenlik işlemleri ve yüzde 30 operasyon yönetimi yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>