Techinside Google News
Techinside Google News

Manifest V3 Google uzantıları için belirleyici olacak

Manifest V3 Google uzantıları için kritik bir dönüm noktası olacak. 2024 yılında Manifest V2 Chrome uzantıları devre dışı kalacak.
- Advertisement -

Manifest V3 ile Google, gizliliğe öncelik vererek uzantıları daha güvenli hale getirmek istiyor. Ancak başlangıçta reklam engelleyicilere olan etkisi nedeniyle eleştirildi. Chrome ekibi bunun üzerine yeni özellikler ekledi ve 2024’te eski Manifest V2 uzantılarını devre dışı bırakmaya hazır.

Google, Haziran 2024’ten itibaren (Chrome 127+) Chrome Dev, Canary ve Beta’daki Manifest V2 uzantılarını otomatik olarak devre dışı bırakmaya başlayacak. Benzer şekilde Chrome Web Mağazası yüklemeleri de artık mümkün olmayacaktır. Geliştiricilerin bu tarihten önce güncelleme yapması ve geçiş yapması teşvik edilebilir.

Manifest V3 Google uzantılarında yeni bir dönem başlatacak

Bu, Google’ın “Chrome kullanıcılarının değişikliği ve alternatif, güncel uzantılar bulmak için hangi işlemleri yapabileceklerini anladığından emin olmak” için kullanıcı geri bildirimlerini ve verilerini dikkate almasıyla birlikte yavaş yavaş kullanıma sunulacak. Başlangıçta bunun 2023’te gerçekleşmesi planlanmıştı. Ancak Google bu yılı Manifest V2 ile V3 arasındaki işlevsellik açığını aşağıdakilerle kapatarak geçirdi:

Ses oynatma gibi çeşitli senaryolarda kullanılacak uzantılara DOM erişimi sağlayan Ekran Dışı Belgeler ile tanışacaksınız.

Daha uzun bir süre boyunca etkinlik alma gibi eylemleri gerçekleştiren uzantılar için hizmet çalışanlarının yaşam süreleri üzerinde daha kolay kontrol sağlanacak.

Kullanıcı betiği yöneticisi uzantılarının, kullanıcıların kendi betiklerini çalıştırmasına daha güvenli bir şekilde izin vermesine olanak tanıyan yeni bir Kullanıcı Betikleri API’si eklenecek.

Statik kural kümeleri ve dinamik kurallar için declarativeNetRequest API’sinde daha cömert sınırlar sağlayarak içerik filtreleme desteğini geliştirecek.

İkincisi özellikle reklam engelleyiciler için geçerlidir; Google, ekibin daha önce uygulanan bir sınırı artırmasına ve güvenlikten kaynaklanan diğer kısıtlamaları gevşetmesine yol açan “uzantı geliştiricilerinin nasıl ikna edici kanıtlar sağladığını” belirtti.

Açıklamada: “Mümkün olduğu kadar çok kullanım örneğini destekleyebilmek için declarativeNetRequest API’sine yatırım yapmaya devam etmeye kararlıyız ve toplulukla çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Özellikle, bu çalışmayı sağlayan önemli miktarda veriyi paylaştığı için AdGuard dahil olmak üzere WECG üyelerine ve bu API’nin tasarlanmasında önemli bir rol oynayan tüm tarayıcı sağlayıcılarına teşekkür etmek istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir