Mark Zuckerberg de webcam üzerine bant takıyor

0

Güvenlik uygulamaları, dijital dünyadaki güvenliğin çok önemli bir parçası. Sayısız kişisel kullanıcı antivirüs uygulamaları ile bilgisayarlarını koruma altında tutarken, dijital güvenlik uygulamalarının kurumsal çözümleri çok daha ağır koruma önlemleri içerebiliyor. Ancak, 1,5 milyar kullanıcıya sahip Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hala, çok basit ve dijital dünyanın ilk günlerinden kalma bir güvenlik önlemiyle kendini korumaya çalışması, dünyada şaşkınlık yarattı.

Instagram’ın 500 milyon aktif kullanıcıya ulaşmasını kutlamak amacıyla Facebook hesabından bir fotoğraf yayınlayan Zuckerberg’in masasında duran Macbook’un üzerindeki bant dikkat çekti. Cihazın webcam’ini bant ile kapatmış olduğu anlaşılan Zuckerberg’in, dijital güvenlik uygulamalarına güvenmediği da böylece anlaşılmış oldu.

mark2

 

Peki Zuckerberg bu endişelerinde haklı mı?

Edaward Snowden’in, ABD’nin güvenlik kurumu NSA’nın gizli raporlarını açığa çıkarmasıyla yaşanan Prism skandalında ABD ve İngiltere gizli servislerinin, 2008 ve 2010 yılları arasında Yahoo sunucularına sızarak, milyonlarca kullanıcının webcam’inden görüntüler aldıkları ortaya çıkmıştı. Elbette, Facebook gibi 1,5 milyar kişiye ulaşan dev bir servisin kurucusu ve yöneticisi olarak Zuckerberg’in de, tüm istihbarat örgütlerinin ve hacker’ların hedefinde olduğu yadsınamaz. Geçmişte bu örgütlerin başardığı hacking öyküleri de dikkate alınacak olursa, Zuckerberg’in webcam’ini bantla kapatmak için basit ama etkili bir önlem alması şaşırtıcı değil. Aynı önlemin, tüm PC kullanıcıları için yararlı olabileceğini de vurgulamak önemli. Bu nedenle bazı laptop modellerinde webcam önünde kapak bulunduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>