Mark Zuckerberg Facebook yönetiminde büyük değişiklik yaptı!

0

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 100 milyar doların üzerinde değere sahip şirketin geleceği için önemli bir adım attı. Zuckerberg, sahibi olduğu imtiyazlı hisselerin, mirasçılarına geçmeyeceğini açıkladı.

Facebook yönetiminde başka hissedarlar da olmasına rağmen, Zuckerberg imtiyaz hakkı nedeniyle diğer hissedarlardan daha fazla oy hakkına sahip bulunuyor. Yatırımcılar da bu durumdan şikayetçi değil çünkü Zuckerberg’in şirketi doğru yönetecek vizyon ve bilgiye sahip olduğuna inanıyorlar. Ancak Zuckerberg’in ölmesi halinde imtiyaz hakkının eşine veya kızın kalması halinde, şirketin yanış kararlarla yönetilmesi riski bulunuyor ve bu da şirkete yatırım yapmak isteyebilecek yeni yatırımcıları ve mevcut hissedarları endişelendiriyordu.

Facebook’un kurucusu şimdi bu endişeleri ortadan kaldırmak için, ölmesi veya şirketin yönetiminden ayrılması halinde hisselerindeki imtiyaz hakkının ortadan kalkacağına ve mirasçılarına imtiyaz kalmayacağı kararı aldı. Böylece Facebook’un ileride profesyonel yöneticiler tarafından yönetilebilmesinin önü açıldı.

Zuckerberg henüz 32 yaşında ve yakında şirketten ayrılmayı düşünmüyor ancak yine de hissedarlar, ileride Zuckerberg’in yorulup erken emekliliğe ayrılarak bir yelkenli ile dünyayı dolaşmak istemesi halinde şirketin yönetimini kızına veya karısına ya da ailesinden birine bırakmaya kalkışmayacağından ve dev şirketin kendini kanıtlamış, başarılı, profesyonel bir CEO tarafından yönetileceğinden emin olmak istiyorlar.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>