Mark Zuckerberg’ün tişörtlerinin sırrı

1

TechInside Analizi: Mark’ın giydiği tişörtün neden hep aynı olduğu magazin açısından renkli bir haber. Soru ve cevabı arkasında yatan nedenler farklı ve planlanmış olabilir ancak Mark gibi bir kişinin sürekli aynı tişörtü giyerek akıllarda yer edici bir imaj oluşturması gözden kaçmıyor. Böyle bir algı ortamında Mark’ın giydiği farklı bir kıyafet bile haber değeri taşıyor ki bu da Facebook gibi dünyanın en büyük dijital şirketlerinden birisini konumlandırırken nasıl bir çalışma yapıldığına dair bize ipuçları veriyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg geçtiğimiz hafta ilk kez gazeteciler ile yüz yüze soru cevap oturumu gerçekleştirdi. Pek çok farklı soruya cevap veren Zuckerberg’e sorulan sorular arasında en çok ilgi çekeni ise “Neden her gün aynı tişörtü giyiyorsunuz?” oldu.

Henüz fark etmeyenler için açıklamak gerekirse, Zuckerberg neredeyse tüm etkinliklerde aynı gri tişörtü giyiyor. Pek çok kişi şakayla karışık bir cevap beklerken Zuckerberg aynı gri tişörtü giyme alışkanlığı ile ilgili oldukça ciddi bir cevap verdi.

Zuckerberg “aynı tişörtten birkaç tane olduğunu” belirttikten sonra “Hayatımı bu topluluğa nasıl en iyi şekilde hizmet edebileceğim hariç her şey hakkında en az seçim yapmak zorunda kalacağım şekilde sadeleştirmeyi istiyorum” diye konuştu. Ne giyeceği ve kahvaltıda ne yiyeceği gibi küçük seçimlerin bile yorucu ve enerji tüketici olduğunu söyleyerek bunların üzerinde zaman kaybetmek istemediğini dile getirdi.

Her sabah uyanıp bir milyar insana hizmet etmeme olanak tanıyan şanslı bir pozisyondayım. Hayatımda böyle saçma veya anlamsız şeylere enerji harcarsam işimi yapmıyormuş gibi hissediyorum” diyen Zuckerberg Apple kurucusu Steve Jobs ve Başkan Barack Obama gibi pek çok etkili insanın da kıyafetlerini seçmede aynı şekilde düşündüklerini işaret etti. Hatta Walter Isaacson’un biyografisinde belirttiği gibi Steve Jobs tüm Apple çalışanlarının aynı yeleği giymesini bile istemiş.

Bu haberin orjinali BusinessInsider’da yayınlanmıştır.

Yorumlar

  1. Tıraşta olmasın o zaman madem zaman kaybı ayrıca “etkili insan” demişken Fidel Castro da genelde aynı kıyafetleri giyer günlük sakal tıraşı ile uğraşmaz

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>