Techinside Google News
Techinside Google News

Mars canlı yayını için geri sayım başladı

Avrupa Uzay Ajansı, Mars canlı yayını için geri sayımı başlattı. Mars’tan canlı olarak görüntüler paylaşılacak.
- Advertisement -

Avrupa Uzay Ajansı, Mars canlı yayını için geri sayımı başlattı. Mars’tan canlı olarak görüntüler paylaşılacak.

Avrupa Uzay Ajansı doğrudan Mars’tan gelen ilk canlı görüntülerin bir saatini YouTube’da yayınlamaya hazırlanıyor.

Ajans, görüntü akışının gerçekten canlı olmayacak olsa da yayın saatinin yaklaşık her 50 saniyesinde yeni bir görüntü paylaşacağını duyurdu. Ajans, güncellemelerin ESA’nın Twitter hesabında ve #MarsLIVE hashtag’inde  de bulunacağını paylaştı.

Canlı yayın nasıl izlenecek?

ESA’nın  Almanya’nın Darmstadt kentindeki görev kontrol merkezindeki uzay aracı operasyon müdürü James Godfre: “Normalde Mars’tan gelen görüntüleri görüyoruz ve bunların günler önce çekildiklerini biliyoruz. Mars’ı şu anki haliyle görmekten heyecan duyuyorum” dedi.

ESA, genellikle bir uzay aracı Dünya ile doğrudan temas halinde olmadığında kızıl gezegenin verileri ve gözlemlerinin alındığını, bu nedenle görüntülerin geri gönderilinceye kadar saklandığını söyledi. Mars ve Dünya’nın güneş etrafındaki yörüngelerinde nerede olduklarına bağlı olarak, uzayda yolculuk mesajları 3 ila 22 dakika arasında sürebiliyor.

ESA, canlı yayına başlamak için görüntüleri oluşturmak için gereken ışığın doğrudan Mars’tan Dünya’ya gitmesinin yaklaşık 17 dakika süreceğini ve ardından yerdeki kablolar ve sunuculardan geçmesinin bir dakika daha alacağını tahmin ediyor.

Ajans yaptığı açıklamada: “Not, daha önce hiç böyle bir şey denemedik, bu nedenle yerdeki sinyallerin kesin seyahat süreleri biraz belirsizliğini koruyor” dedi. Saat 18:00 itibariyle aşağıda yer alan YouTube yayını ile izleyebilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir