Mars Opportunity resmen öldü

0

NASA’nın Mars’ı keşfetmesi için 2004 yılında Mars’a indirdiği ve 90 gün içinde ömrünü doldurması beklenen keşif rover’ı Mars Opportunity, beklentilerin çok üzerine çıkarak, 15 yıl sonra hayatını tamamladı.

90 günlük görev 15 yıl sürdü

Mars’ta eskiden bir okyanus bulunduğu bilgisini ortaya çıkan Mars Opportunity Haziran 2018’den beri sinyal göndermekte sorunlar yaşıyordu.

NASA şimdi, 45 günlük son bir denemeden sonra Mars Opportunity’nin artık sinyal gönderemeyecek derecede hasar aldığını kabullendi ve sadece 90 gün sürmesi planlanırken 15 yıl devam eden Mars Opportunity görevini resmen sonlandırdı.

2018 Haziran ayından beri düzenli aralıklarla Rover’a sinyal gönderen ve cevap bekleyen NASA, Mars Opportunity görevinde çalışmış deneyimli mühendislerini ve uzmanlarını 2020’de göndereceği çok daha gelişmiş yeni robot ExoMars’ın hazırlığında görevlendirecek.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>