Mars’ta Snapchat çalışacak mı?

0

Elon Musk, internet üzerinden yaptığı bir soru&cevap buluşmasında, SpaceX’in çok merak edilen Mars kolonizasyonu planları hakkında detaylı bilgiler verdi.

Mars’tan internete bağlanmanın mümkün olup olmayacağını soranlara, Dünya ile Mars arasında veri transferinin 3 ile 22 dakika arasında zaman aldığını, dolayısıyla Mars’tan Snapchat’e bağlanmanın mümkün olacağını vurguladı.

Mars’ta sadece birkaç kişinin yaşamayacağını ve gidenlerin dünyadan kopmayacağını, gezegene şehirlerin ve fabrikaların kurulacağını, sayısız şirketin Mars’ta operasyona yapacağını açıklayan Musk bu amaçla Mars ve Dünya arasında sürekli gemilerin gidip geleceğini hatırlattı. 

SpaceX’in yere kendi başına inip sonra tekrar uzaya çıkabilen uzay gemileri geliştirmelerinin önemli bir amacı da, Mars’a inen gemilerin tekrar uzaya çıkabilmesi. Dolayısıyla Mars’a giden insanlar aynı gemilerle geri dönebilecekler.

Mars’ta kurulacak fabrikalarda, Mars’taki kaynaklardan elde edilecek enerji kaynaklarının işleneceğini ve uzay gemileri için yakıt üretileceğini de vurgulayan Musk, bu karşılıklı seferler sayesinde Mars’ta milyonlarca insanın yaşadığı şehirleri kurmanın mümkün olacağını hatırlattı.

Mars soru&cevap etkinliği sırasında, Dünya şehirleri arasında uçması için tasarlanan BFR roketlerini da hatırlatarak bu roketlerin bugünkü yolcu uçakları gibi, tekrar tekrar kullanılacak şekilde dayanıklı olacağını ve Mars’ta da kullanılabileceğini vurguladı.

BFR roketlerini tanıtan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>