Marul yapraklarını ayıran robot geliştirildi

0

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, tarım robotlarına bir yenisini daha ekledi. Araştırmacılar marul yapraklarını ayıran robot geliştirdi.

Marul yapraklarını yapay zeka ile seçiyor

Endüstri 4.0 ile birlikte, tarım sektöründe üretimde hız ve verimlilik artışı için robotlara olan talep arttı. Bunun için genellikle meyve, sebze toplayan robotlar kullanılıyor. Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, tarım robotlarına farklı bir bakış açısı getirdi. Geliştirilen yeni robot, marul yapraklarını ayırabiliyor.

Üzerinde kameralar ve sensörler bulunan robot, yapay zeka algoritması ile bu işlemi gerçekleştiriyor. Robot öncelikle marulun sap ve merkez kısmını bulana kadar marulu çeviriyor. Daha sonra sap kısmı aşağı gelecek şekilde marulu koyuyor. Uç kısmında bulunan emme sistemi ile marul yapraklarını tek tek ayırabiliyor.

Yaprak ayırma işlemi toplamda 27 saniye sürüyor. Araştırmacılar, robotun lahana ve karnabahar gibi sebzelerde de ayırma işlemi için kullanılabileceğini belirtiyor.

Aşağıdaki video ile robotun nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=paBwuTmNj3s]

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>