Maske takan kişiler için yüz tanıma sistemi geliştirildi

0

yüz tanıma sistemi

Maske takan kişi sayılarında yaşanan artışın ardından Çin’de yeni bir yüz tanıma sistemi geliştirildi. Bu sistemle, maske takan kişilerin de yüzleri tespit edilebiliyor.

Yüz tanıma sistemi geliştirildi

Koronavirüs salgını nedeniyle maske takan kişi sayısında önemli derecede artış yaşandı. Yüz tanıma teknolojilerine ağılık veren Çin, bu konuda yeni bir önlem alıyor.

Hanwang Technology isimli bir şirket, hızla yayılan koronavirüs salgınına karşılık yeni bir önlem aldı. Maske takan kişi sayısında yaşanan artış, şu anda güvenlik amaçlı kullanılan elektronik gözetleme sistemlerinin kullanılamaz hale gelmesine neden oldu. Hanwang Technology ise maske takan kişilerde de çalışan bir yüz tanıma sistemini geliştirdiğini duyurdu.

Pekin merkezli şirket, son yıldır üzerinde çalışılan bir teknolojiyi kullanarak 6 milyon maskelenmiş yüz ile kendi veritabanını oluşturdu. Bu veritabanı kullanarak, yüz tanıma sistemi daha ileri bir seviyeye getirildi. Geliştirilen yeni sistemin maske takmayan kişiler yüzde 99.5, maske takan kişilerde yüzde 95 doğruluk oranıyla çalıştığı belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>